pogrzeb

Czym może zająć się dom pogrzebowy? Zobacz, jakie usługi można w nim zlecić

Domy pogrzebowe mogą aktualnie zapewnić swoim klientom kompleksową pomoc w przygotowaniu ostatniego pożegnania bliskiej osoby. Jakie usługi można w nich zlecić, by było ono uroczyste i jednocześnie nie było wymagające dla żałobników?

Sprowadzenie ciała z zagranicy

W czasach, gdy wielu Polaków emigruje do innych krajów, domy pogrzebowe bardzo często zajmują się świadczeniem usług polegających na transporcie ciał zmarłych z zagranicy.

Sprowadzenie ciała z zagranicy związane jest z wieloma formalnościami i wymaga organizacji transportu tak, by ciało dotarło do Polski jak najszybciej. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu firmy pogrzebowe mogą wtedy zająć się wszystkim, co jest związane z tą skomplikowaną procedurą.

Osobom chcącym wybrać taki dom pogrzebowy Gliwice również umożliwiają skorzystanie z usług sprowadzenia ciała z zagranicy. Wystarczy skontaktować się z wybranym domem i omówić szczegóły związane z usługą.

Pogrzeb świecki – bez księdza

Coraz więcej osób decyduje się obecnie na pogrzeby świeckie. Są to pogrzeby, które odbywają się bez przedstawiciela duchowieństwa, na przykład księdza.

Organizacją takich pochówków również zajmują się domy pogrzebowe. Współpracują one z mistrzami ceremonii – osobami, które mają odpowiednie przygotowanie do prowadzenia pochówków, jednak nie są one duchownymi. Mistrz ceremonii po rozmowie z rodziną o zmarłym przygotowuje przemowę pogrzebową i prowadzi całą uroczystość.

Oprawa ostatniego pożegnania

W domu pogrzebowym można zamówić wszystkie usługi związane z oprawą ostatniego pożegnania zmarłej osoby. Zaliczają się do nich między innymi:

  • przygotowanie wiązanek kwiatowych, wieńców – florystyka pogrzebowa

  • oprawa muzyczna wydarzenia – trębacz, orkiestra, nagłośnienie

  • wynajęcie namiotu nad grób – zapewnia cień, ochronę przed słońcem

  • przygotowanie zdjęcia osoby zmarłej – jest ono ustawiane na stelażu przy trumnie, urnie

Organizacja konsolacji – stypy

Jeżeli ostatnie pożegnanie ma być połączone z poczęstunkiem dla uczestników pochówku, wtedy dom pogrzebowy również może zająć się jego zorganizowaniem.

Wydarzenie to określane jest jako konsolacja albo stypa i najczęściej odbywa się w domu przyjęć. Wybrane domy pogrzebowe mają własne zaplecze przeznaczone do przygotowania konsolacji. Wystarczy tylko uzgodnić liczbę osób oraz przebieg wydarzenia, w tym rodzaj poczęstunku – same napoje i ciasta, obiad.

Uzyskanie zasiłku pogrzebowego

Gdy z powodu śmierci można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, wtedy formalnościami dotyczącymi jego uzyskania może zając się dom pogrzebowy. Wystarczy wtedy wypisanie specjalnego upoważnienia dla jego pracowników.

Opłata za pogrzeb może również odbywać się w ramach zasiłku, dlatego wystarczy tylko dopłacić brakująca kwotę lub odebrać pozostałą część, która nie została wykorzystana do organizacji pochówku.