Lampy wiszące

Lampy wiszące – wybór wielkiej wagi

W jadalni, kuchni, salonie i pokoju dziecięcym. Lampy wiszące najczęściej goszczą we wnętrzach tego typu. Ich zadaniem jest równomierne i wyraziste oświetlenie całego pomieszczenia lub wybranych fragmentów przestrzeni, korzystając ze skupionej wiązki światła. Jakiego rodzaju lampy wiszące wybrać? Jednopunktowe czy wielopunktowe? Z kloszem, a może bez? Sprawdzamy możliwości i podpowiadamy, jaka konstrukcja w danym wnętrzu sprawdzi się najlepiej.

Jedno- i wielopunktowe lampy wiszące

Niewielkie wnętrza lubią uporządkowanie i minimalizm. Nie chodzi o to, by decydować się tylko na surowy, minimalistyczny wystrój. Po prostu zbyt duża liczba elementów, w tym punktów świetlnych, może zacząć przytłaczać pomieszczenie, które nie grzeszy metrażem. W takim wypadku warto postawić na jednopunktową lampę wiszącą. Czy oznacza to, że nie będzie ona przy okazji dekorować? Skądże znowu! To świetna okazja, by właśnie oświetlenie przejęło na siebie rolę dekoracyjną, tym samym ograniczając liczbę dodatkowych ozdób. Takie lampy wiszące jednopunktowe można znaleźć w ofercie sklepu Azzardo.com.pl.

W przestronnych pomieszczeniach, a także pokojach w kształcie prostokąta, dobrze sprawdzają się lampy wiszące wielopunktowe. Swoje miejsce mogą znaleźć tuż nad podłużnym stołem – zarówno w salonie, jak i w jadalni. Efektywnie i efektownie oświetlają. Pośród kuchennych wnętrz eksponują stylizowane meble lub porcelanowe, zdobione zastawy stołowe, a także podkreślają walory podawanych potraw. Z kolei w salonie uzupełniają pozostałe typy zastosowanego oświetlenia i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardzo eleganckie.

Elementy regulowane

Pokoje mają różne wymagania, w zależności nie tylko od metrażu, jakim dysponują, ale i funkcji, które spełniają. Tym samym czasami potrzebne jest światło, które oferuje rozproszoną równomiernie, wyrazistą wiązkę światła, rozjaśniającą całe pomieszczenie. Innym razem w grę wchodzi uzyskanie skupionej wiązki światła o małej średnicy, by doświetlić tylko wskazane obszary. Z tego względu warto decydować się na lampy wiszące, które posiadają możliwość regulacji długości kabla, na jakim są zawieszone.

Im niżej ustawiony punkt świetlny lampy, tym mniejszy fragment przestrzeni będzie oświetlał, za to zdecydowanie wyraziściej. W drugą stronę – im wyżej, tym większy obszar zostaje równomiernie, stosunkowo łagodnie oświetlony.

Nie tylko długość kabla może być regulowana. To samo tyczy się kierunku i kąta padania światła. Jeśli pokusić się o taki typ lampy wiszącej, będzie można bardzo precyzyjnie zaplanować oświetlenie, dostosować je do pory dnia czy warunków panujących na zewnątrz, które decydują o dopływie światła naturalnego. W ten sam sposób zmienia się postrzeganie wnętrza oraz dostosowuje poziom oświetlenia do najważniejszych w danej chwili funkcji.

Nastrojowe światło

Światło płynące wprost z lamp wiszących w dużej mierze jest w stanie stworzyć przyjazny, przytulny, ciepły klimat wnętrza. Nie musi być jednak tylko nastrojowe i romantyczne. Wiele zależy od tego, czy punkt lub punkty świetlne posiadają przezroczyste albo nieprzezroczyste oprawy. Szklane klosze, papierowe lub tekstylne abażury, a innym razem tylko duża, ozdobna żarówka. Efekty wizualne mogą być dokładnie takie, jakich wymaga zastosowana aranżacja.

Z lampami wiszącymi udaje się dostosować oświetlenie do wnętrz rustykalnych, tradycyjnych, współczesnych. Modnych loftów i charakteru aranżacji industrialnych. Mamy zatem do czynienia z typem oświetlenia, który cechuje uniwersalizm i elastyczność pod względem możliwości dostosowania do potrzeb wnętrza.