Elewacja domu

Elewacja klasyczna, elastyczna czy może postarzana – wybór ma znaczenie. Poznaj nasze rady i podejmij najlepszą decyzję!

Decydując się na projekt domu możemy wykorzystać dokładnie takie materiał, jakie proponuje nam architekt albo poprosić specjalistę o adaptację takiego projektu. Oczywiście te elementy, które nie ingerują w konstrukcję nośną budynku mogą być zaplanowane już na etapie prac wykończeniowych. Przy odnawianiu elewacji również możemy zmienić jej wygląd. Do wyboru mamy klasyczną, elastyczną, a także postarzaną. Na którą warto się zdecydować?

Elewacja w kamieniu naturalnym – doskonały pomysł w połączeniu z dachem krytym strzechą

Choć tradycyjne chaty wykonywane były z drewna, to jednak były również i te, które wykończone były kamieniem i na taką klasyczną elewację można postawić. Coraz więcej osób interesuje się alternatywnymi, a jednocześnie tradycyjnymi pokryciami dachowymi. Oprócz gontu można tutaj wymienić strzechę, czyli odpowiednio zaimpregnowaną trzcinę. Takie pokrycie dachowe jest niezwykle szczelne, a jednocześnie nie gromadzi nadmiernie wilgoci, a przy tym chroni latem przed wysoką temperaturą. Wewnątrz takiego domu panują doskonałe warunki. Oprócz drewna elewacja zewnętrzna domu bardzo dobrze prezentuje się w kamieniu. Jeśli ściany mają odpowiednią odporność na obciążenie można nawet wybrać duży kamień montowany na kotwach. Taki dom na pewno będzie się wyróżniał na tle innych. To charakterystyczna elewacja zaczerpnięta z angielskiego krajobrazu, a taki projekt przypomina baśniowy domek Baby Jagi w dobrym tego słowa znaczeniu.

Klasyka nie jedno ma imię, czyli elewacja tradycyjna z użyciem sztukaterii dekoracyjnej

Oczywiście klasyczna elewacja to także dworkowy wygląd. Jeśli front domu oparty jest na kolumnach, to taki projekt warto podkreślić dobierając wykończenie elewacji zewnętrznej domu. Tutaj na początek będzie tradycyjnie, bo wybierzemy po prostu biały tynk. Jednak to nie wszystko, bo elewację warto ozdobić, wszak listwy dekoracyjne to podstawa. Warto wykorzystać elementy sztukaterii dekoracyjnej, która jest odporna także na czynniki zewnętrzne. Takie elementy można przykleić wokół okien i drzwi, a także w górnej części elewacji. Sztukateria może być prosta i linearna bądź z ornamentowymi zdobieniami.

Drewniany dom

Elastyczna elewacja – czyli jak wykończyć dom z wieloma łukami?

Nie zawsze kształt domu jest tradycyjny. Łuki są elementem klasycznym stosowanym także w nowoczesnych elewacjach. Jednak problem pojawia się przy wykończeniu takiego domu. Wbrew pozorom nie jest się skazanym jedynie na tynk, bowiem do dyspozycji jest wiele materiałów elastycznych. Wspomnimy tutaj o dwóch, a mianowicie klinkierze elastycznym, a także fornirze elastycznym. W pierwszym przypadku płytka klinkierowa wykonana jest w większości z piasków kwarcowych i żywic. To naprawdę elastyczny materiał, który z łatwością można dopasować na łukowate ściany. Do tego występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego można dobrać kilka kolorów lub zdecydować się na jeden. Taki materiał jest też bardzo lekki, dlatego może być stosowany nawet w przypadku, gdy ściany nie można mocno obciążać. Kolejnym świetnym wyborem jest fornir, a dokładnie tapeta kamienna, którą można stosować zarówno wewnątrz, jak i na elewacji. Przede wszystkim ten materiał, podobnie jak klinkier pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków.

Elewacja domu

Postarzana elewacja – na co warto się zdecydować?

Chcąc wykonać postarzaną elewację można wybrać drewnopodobne panele elewacyjne. Taki materiał może znaleźć się na całych ścianach albo ich fragmencie. Doskonałym wyborem jest również wspomniany już klinkier, który warto uzupełnić o rośliny pnące. To na pewno świetne rozwiązanie w przypadku aranżacji zewnętrznej budynków w wiejskim stylu. Ciekawym wyborem mogą być również betonowe płytki inspirowane kamieniem naturalnym . Warto wybrać tutaj ciepłe odcienie beżów i brązów, które są ponadczasowe. Zamiast grafitu na ściany można wybrać także płytki ceramiczne grafitowe, które będą idealnie imitować strukturę kamienia.

Już wiesz jakie masz przykładowe możliwości, bo tak naprawdę jest ich o wiele więcej. Musisz zatem zastanowić się na jakim efekcie Ci zależy, a także poprosić architekta, by wpisał elewację w otaczający krajobraz. On także może doradzić odpowiednie rozwiązanie.