Filtry Aqua

Jak wybrać odpowiedni filtr do wody? Czym różnią się te domowe od przemysłowych?

Czysta woda lecąca z kranu wydaje nam się czymś oczywistym. Nie raz nie dwa napiliśmy się takiej i to bez przegotowania. Są także osoby, które nie piją wody mineralnej, lecz tylko kranową. Jednak jak się okazuje nim popłynie czyściutka woda z naszych kranów musi przejść wiele procesów oczyszczenia. Choć jest to truizm to jednak zapominamy o tym. Oczywiście nie w każdej miejscowości zaleca się picie wody bez przegotowania bądź bez stosowania odpowiednich filtrów. W dzisiejszym tekście przedstawimy jak przebiega proces filtracji, ale i rodzimy jaki filtr wybrać do domu.

Ultrafiltracja wody – co warto wiedzieć?

Pod pojęciem ultrafiltracji wody mieszczą się wszelkie procesy, których celem jest doprowadzenie do tego, aby ciecz była maksymalnie czysta, ale i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Szerokie spektrum zastosowania, ale i bardzo dużą skuteczność mają właśnie membrany, które są w stanie zablokować większość bakterii i wirusów. Trzeba tutaj wiedzieć, że ultrafiltracja wody musi spełnić szereg i to najbardziej restrykcyjnych norm i wymagania jakościowe są także bardzo duże. Ultrafiltracje stosuje się nie tylko jako formę wstępnego oczyszczania wody pitnej, ponieważ ma także zastosowanie w przemyśle oraz oczywiście w sektorze komunalnym.

Filtry

Jak przebiega ultrafiltracja wody?

Sam proces ultrafiltracji jest trudny, ale rzeczywiście efekty są bardzo dobre. Często ultrafiltrację określa się mianem filtracji molekularnej, a to dlatego że jest tak dokładna i pozwala oczyścić wodę z naprawdę drobnych elementów. Sam proces jest sterowany pod ciśnieniem, co pozwala na separowanie wszelkich mikroorganizmów. Na samą wielkość ma wpływ dobór właściwych porów oraz zastosowanie membrany. W najbardziej dokładnej ultrafiltracji możliwe jest usunięcie elementów o wartości 3 kilodatonów, ale i tych zdecydowanie większych będących na poziomie 150 kDa. Ultrafiltracja występuje w wersji ciśnieniowej oraz podciśnieniowej. W przypadku tej pierwszej dochodzi do pompowania wody pod ciśnieniem, a w tym drugim przypadku, jak sama nazwa wskazuje, woda jest zasysana przez pompę znajdującą się pod modułami.

Filtry przemysłowe – rodzaje

W przypadku filtrów przemysłowych trzeba zdawać sobie sprawę, że ich rodzajów jest naprawdę wiele i należy je dobierać pod konkretne zastosowanie. Można stosować choćby filtry siatkowe, które przeznaczone są do dużych instalacji. Z kolei najbardziej wydajne zdają się być filtry workowe. Tutaj trzeba też wiedzieć, że są łatwe w eksploatacji i zazwyczaj spadek ciśnienia w ich przypadku jest niski. Oczywiście nie bez znaczenia są też automaty do płukania wkładów. Filtr należy dobrać pod samą branżę i tak do wyboru są te w wersji zmiękczającej, odżelaziacze oraz urządzenia przeznaczone do odwróconej osmozy.

Filtry mechaniczne

Jaki filtr do wody wybrać do domu?

Nim przejdziemy do tego jaki filtr wybrać do domu, to warto zastanowić się, dlaczego należy go wybrać. Otóż choć w teorii woda, która leci z naszych kranów jest zdatna do picia i bezpieczna, to zdarza się nader często, że jej smak jest naprawdę nieprzyjemny. Czasem też woda bywa twarda, co bardzo łatwo możecie zauważyć widząc osady, które tworzą się na herbacie, co trzeba przyznać nie prezentuje się dobrze. Twarda woda także wysusza skórę i doprowadza do szybszego uszkodzenia sprzętów np. AGD. Oczywiście może się okazać, że w sieci wodociągowej dojdzie do awarii, co może być niebezpieczne, a dzięki filtrom do wody można uchronić się choćby przez dolegliwościami żołądkowymi spowodowanymi wypiciem takiej wody.

Zatem filtr należy dobierać do zapotrzebowania. I tak można wybrać filtr odwróconej osmozy, która nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale i wzbogaca wodę o minerały. Ciekawym wyborem są też filtry węglowe, które nie tylko oczyszczają, ale poprawiają również smak i zapach, natomiast filtr z wymiennikami jonowymi służą do zmiękczania wody. Jeżeli wasza woda pochodzi ze studni, to wtedy warto zastosować lampy UV.

Niewątpliwie filtry przemysłowe znacząco się różnią od tych domowych. Jednak to zrozumiałe, wszak woda pitna musi przejść znacznie więcej procesów filtrowania. Dzięki temu mamy pewność, że woda nieprzegotowana nam nie zaszkodzi.