łazienka pod skosami

Łazienka na poddaszu – urządzamy ją krok po kroku

Urządzenie łazienki na poddaszu stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonego projektanta wnętrz. Rozmieszczenie sprzętów i wybór materiałów w taki sposób, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także wyglądały dobrze, może spędzać sen z powiek. Na co należy zwrócić uwagę, aby projekt nie był jednak aż tak trudny do zrealizowania?

Rozpoczynając prace nad projektem łazienki na poddaszu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej powierzchnię. Tutaj nie warto jest sugerować się wymiarami podłogi. Te są bardzo zgubne. Może okazać, że ma ona 8 metrów kwadratowych, z czego użytkowej będzie zaledwie 4. Warto wziąć pod uwagę wysokość, a przede wszystkim – długość ścianki kolankowej. Aranżacja jest w dużej mierze zależna właśnie od niej. I tak w przypadku, gdy dach oparty jest na bardzo niskiej ściance, albo też na stropie, wówczas powierzchni będzie znacznie mniej, aniżeli tej liczonej na podłodze. Wielkość przestrzeni użytkowej zależy również od kształtu dachu. W przypadku dachu dwuspadowego, bądź modelu z wysokim rywalem, istnieje możliwość, że będzie znacznie mniej skosów, jeśli jedna ze ścian pomieszczenia będzie stanowiła szczytową.

Łazienka na poddaszu – dach ma znaczenie

Inaczej sytuacja przedstawia się z dachem czteropołaciowym, bądź wielospadowym. Tutaj aranżacja może zostać zakłócona przez dwie skośne ściany. Wygoda w łazience na poddaszu uwarunkowana jest także kątem nachylenia dachu. Ten im bardziej jest stromy, tym wysokość łazienki jest większa. W praktyce i optycznie.

Łazienka na poddaszu – jakie sprzęty wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na wannę, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jej montaż w najwyższym miejscu naszej łazienki. Bardzo dobrze sprawdzi się model asymetryczny i narożny. Na rynku dostępnych jest także wiele modeli pasujących do niej kabin, które produkuje się na specjalne zamówienie.

Kolejna kwestia, to armatura łazienkowa. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się modele funkcjonalne, o ergonomicznych kształtach. Łazienka na poddaszu jest dość wymagająca, jednak nie jest powiedziane, że ma stawiać przed nami designerskie blokady.

Na koniec kolorystyka. Tutaj kłania się w pas kwestia gustu i indywidualnych preferencji. Bardzo dobrze sprawdzają się jednak jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Nie bez znaczenia pozostaje także rola dodatków. Te mogą odwrócić uwagę od skosów, a także nadać pomieszczeniu kąpielowemu niepowtarzalnego charakteru.

Armatura łazienkowa, która sprawdzi się idealnie na poddaszu: https://www.jaquar.pl/