Łopata do odśnieżania - jaką wybrać?

Łopata do odśnieżania – jaką wybrać?

Odśnieżanie terenu wokół domu to obowiązek każdego właściciela posesji. Zalegający na chodniku i w ogrodzie śnieg utrudnia poruszanie się, uniemożliwia wyjazd z garażu, a często również stwarza zagrożenie dla innych – tworząca się pod śniegiem warstwa lodu, w łatwy sposób może doprowadzić do upadku i uszkodzenia ciała. Dla bezpieczeństwa i komfortu, warto regularnie pozbywać się nadmiaru śniegu, który gromadzi się wokół domu. Do tego celu, niezastąpiona okaże się łopata do odśnieżania. Jaką wybrać, żeby odśnieżanie było proste, szybkie i przyjemne?

Łopata do śniegu – jaka będzie najlepsza?

Przed rozpoczęciem odśnieżania ogrodu, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Ostateczna decyzja o zakupie konkretnego modelu łopaty do śniegu będzie uzależniona od kilku czynników. Na co należy zwrócić uwagę wybierając najlepszy model tego narzędzia?

  • Materiał

Zwykle ceny łopat do odśnieżania wykonanych z tworzywa sztucznego są bardzo atrakcyjne, co ważne, w parze z niewielkim nakładem kosztów, idzie wysoka jakość. Tego rodzaju modele są bardzo wytrzymałe i z powodzeniem mogą być używane nawet przez firmy komunalne. Inaczej jest w przypadku egzemplarzy drewnianych – są tanie, a przy tym mniej trwałe. Najlepiej wybierać sprzęt aluminiowy. Tego rodzaju łopata posłuży przez wiele lat. Dzięki temu, że w materiale z którego została wykonana można znaleźć domieszki metali szlachetnych lub węgla, jest w pełni odporna na korozję oraz innego rodzaju zanieczyszczenia.

  • Uchwyt

Wytrzymały, a przy tym wygodny w uchwycie trzon łopaty to podstawa. By podczas pracy zachować maksymalny komfort, warto wybierać łopaty z plastikowym uchwytem, które są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Z powodzeniem można również sięgać po narzędzia zakończone drewnianym uchwytem, które są wprawdzie nieco cięższe, ale równie komfortowo się nimi manewruje. Najczęściej spotykane na rynku są łopaty wyposażone w prosty, drewniany trzonek.

  • Obszar roboczy

Im większa szerokość robocza łopaty do śniegu, tym lepiej, ponieważ za jednym zamachem można zgarnąć większą ilość śniegu. Trzeba jedna pamiętać o tym, że większa ilość śniegu oznacza większą wagę załadowanej łopaty, której nie każdy sprosta. Ponadto, zbyt duża powierzchnia robocza jest mniej poręczna, za to dobrze sprawdza się w pługach, obsługiwanych za pomocną dwóch rąk. Zatem sprzęt należy dobierać na miarę własnych możliwości. Natomiast co do krawędzi roboczej łopaty, w klasycznych modelach jest wyposażona w pasek aluminiowy, który ułatwia odśnieżanie płaskich powierzchni, ale robi dużo hałasu. Dobrze sprawdzają się również modele z krawędzią roboczą otoczoną gumą – zgarniają śnieg dokładnie i cicho.

Oprócz podstawowych elementów, które zostały wymienione wyżej, łopata do odśnieżania może posiadać dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę: drugi uchwyt w połowie trzonka czy kółka ułatwiające prowadzenie łopaty. Należy jednak pamiętać o tym, każdy kolejny element zwiększa wagę łopaty, trzeba zatem wybierać tylko te najpotrzebniejsze, by używanie tego narzędzia nadal było komfortowe.

Metalowa czy z tworzywa sztucznego?

Z jakiego materiału powinna być łopata do śniegu? W sklepach najczęściej dostępne są modele, których część robocza, czyli szufla, wykonana jest z tworzywa sztucznego lub metalu:  https://www.sklepogrodniczy.pl/zima/lopaty-do-sniegu/. Egzemplarze z poszczególnych rodzajów materiałów różnią się przede wszystkim ceną i jakością. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i nakładu pracy do wykonania przy pomocy narzędzia.

Zabierając się za odśnieżanie ogrodu, trzeba przygotować nie tylko odpowiednią łopatę do śniegu, ale też inne akcesoria, które zagwarantują komfort podczas wykonywania pracy. Przydadzą się przede wszystkim zimowe, ocieplane rękawiczki robocze, wyposażone w antypoślizgową warstwę gumy. Warto pamiętać o tym, żeby pracę zaplanować w taki sposób, by zajęła jak najmniej czasu i wymagała niewielkiego nakładu sił. Wtedy cały proces będzie dużo przyjemniejszy.


Artykuł sponsorowany