Zakupy na raty a pożyczka

Zakupy na raty a pożyczka

Wiele sklepów, zwłaszcza sprzedających artykuły RTV, AGD oraz sprzęt elektroniczny, oferuje możliwość dokonania zakupu na raty. Pytanie tylko, czy kredyt ratalny jest korzystny dla każdego klienta, który nie posiada wystarczającej ilości gotówki? Może lepszym rozwiązaniem jest czasem zaciągnięcie szybkiej pożyczki pozabankowej? Sprawdź, w jaki sposób najkorzystniej sfinansujesz swoje zakupy.

Zakup na raty (na kredyt ratalny) jest bez wątpienia opłacalny zawsze wówczas, gdy wynoszą one prawdziwe zero procent, tzn. w sytuacji, gdy klient płaci za produkt dokładnie tyle, ile faktycznie on kosztuje – tylko że w ramach nie jednej, lecz kilku lub kilkunastu płatności. W praktyce jednak, taka możliwość jest udostępniana rzadko i w zasadzie jedynie przez największe sieci supermarketów. Co więcej, najczęściej i tak okazuje się, że oprocentowanie rat wprawdzie faktycznie wynosi zero procent, ale kupujący musi dodatkowo skorzystać np. z ubezpieczenia na życie czy karty kredytowej, które wiążą się już z opłatami. Poza tym, nawet nieoprocentowany kredyt ratalny wygeneruje dodatkowe koszty w sytuacji, gdy kredytobiorca nie spłaci go w terminie. By jednak móc w ogóle z niego skorzystać, trzeba posiadać dobrą lub przynajmniej neutralną historię kredytową – negatywne wpisy w BIK-u czy obecność w rejestrach dłużników mogą uniemożliwić zakup na raty. A jak jest w przypadku szybkich pożyczek online?

Szybka pożyczka pozabankowa – dlaczego warto?

Pożyczki online, w zależności od firmy pożyczkowej, dają możliwość pozyskania maksymalnie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, na okres sięgający od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przy kredytach ratalnych, te warunki finansowania są generalnie dość podobne, ale klient musi pamiętać, że jest w tym przypadku „skazany” na ofertę kredytową konkretnego banku. Instytucji pożyczkowych jest natomiast kilkadziesiąt, tak więc może wybrać taką ofertę, która najpełniej odpowiada jego faktycznym potrzebom i oczekiwaniom. Ponadto, pożyczone środki będzie mógł wydać na różne cele zakupowe – w tym również takie, które nie są dostępne w sprzedaży ratalnej. Warto przy tym zaznaczyć, że choć firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w BIK-u oraz rejestrach dłużników, to jednak stosują przy tym zwykle łagodniejsze kryteria oceny zdolności finansowej, niż banki.

A może limit odnawialny w firmie pożyczkowej?

Niektóre firmy pożyczkowe, np. Euroloan (sprawdź: https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy) oferują tzw. limit odnawialny, który działa w zasadzie na takich samych zasadach jak jego odpowiednik bankowy. Główna różnica polega tutaj na tym, że jest on udostępniany nie na rachunku bankowym, lecz na specjalnym koncie prowadzonym przez firm pożyczkową. Takie rozwiązanie może okazać się ciekawą alternatywą dla kredytów ratalnych, bowiem pozwala klientowi w dowolnym momencie, bez konieczności załatwiania dodatkowych formalności, pożyczyć dokładnie taką kwotę, jaka jest mu w danej chwili potrzebna. Co ważne, odsetki naliczane są tutaj wyłącznie od wykorzystanej kwoty, a samo zadłużenie można spłacać w dogodny dla siebie sposób – jednorazowo lub w ratach.

Kredyty ratalne i produkty pożyczkowe – szybko i łatwo dostępne

Niezależnie czy mowa o zakupach w sklepie stacjonarnym czy internetowym, formalności związane z zaciągnięciem kredytu ratalnego można zwykle załatwić dosłownie w ciągu kilkunastu minut. W przypadku oferowanych przez firmy pozabankowe limitów odnawialnych i szybkich pożyczek, zajmują one jednak podobną ilość czasu. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy pożyczkowej, wypełnić krótki formularz, a następnie podać wybraną kwotę i okres kredytowania. Później pozostaje już tylko poczekać na decyzję o udzieleniu finansowania i ewentualny przelew środków.

Co wybrać: kredyt ratalny czy szybką pożyczkę?

Praktyka pokazuje, że łączne koszty kredytu ratalnego w większości przypadków są nieco niższe, niż całkowite koszty pożyczki pozabankowej. Niemniej jednak, z wcześniej wspomnianych względów, w pewnych sytuacjach bardziej korzystne może okazać się mimo wszystko zaciągnięcie pożyczki online. By dokonać najlepszego wyboru trzeba uwzględnić wszystkie wady i zalety poszczególnych opcji, uwzględniając przy tym specyfikę planowanego zakupu.


Artykuł sponsorowany