Jak urządzić i oświetlić pokój do pracy w domu lub mieszkaniu?

Jak urządzić i oświetlić pokój do pracy w domu lub mieszkaniu?

Jednolitej definicji tego, jak ma wyglądać pokój do pracy, oczywiście nie ma. Na pewno wnętrze takie powinno być bardzo indywidualne, stwarzać warunki, w których dana osoba może się skupić czy tworzyć. Miejsce do pracy w pewnym stopniu odzwierciedla specyfikę zajęcia osoby, która z niego korzysta, dlatego pokoje te bywają skrajnie różne. Jest jednak kilka uniwersalnych cech, które powinien posiadać każdy z nich…

Wybór pokoju na miejsce do pracy?

Odpowiedź na to pytanie kryje się w samym charakterze pracy i trybie życia osoby, która ją wykonuje. Jeżeli ktoś pracuje na przykład przede wszystkim w dzień, na swoje miejsce pracy w domu powinien przeznaczyć pokój jasny, z dużym oknem, a jeżeli z gabinetu korzysta głównie wieczorami lub w nocy – może pokusić się o urządzenie pokoju do pracy w pomieszczeniu z najmniejszym oknem lub nawet bez niego, zyskując tym samym większą przestrzeń na regały, książki, dodatkowy sprzęt etc. W przypadku braku regularności wykonywania takich zajęć lub niemożności przeznaczenia danego pokoju wyłącznie na cele zawodowe, warto pomyśleć o bardziej uniwersalnym rozwiązaniu i znaleźć takie miejsce wykonywania pracy w domu, które – w miarę zmieniających się potrzeb – może być wykorzystywane także do innych celów.

Niezwykle istotna może być także odrębność. Zdecydowana większość osób do prawidłowego skupienia uwagi potrzebuje ciszy i spokojnego otoczenia, dlatego pokój, w którym urządza się miejsce pracy powinien być możliwie najbardziej odizolowany od reszty domu czy mieszkania. Czasami pozwala na to rozkład pomieszczeń, spośród których jedno jest na przykład usytuowane najdalej (może na poddaszu) od wspólnej części dziennej, czyli salonu, w którym wszyscy przebywają i gdzie – zazwyczaj – jest dość gwarno. Niekiedy warto postarać się o dodatkowe wyciszenie miejsca do pracy, co może być niezbędne zarówno w pokoju, w którym organizuje się studio nagrań (wtedy ściany obija się specjalnym materiałem tłumiącym dźwięki), jak i w zacisznym gabinecie prawnika, w przypadku którego można zastosować choćby drewnianą boazerię. Jeżeli natomiast w domu czy mieszkaniu nie można wydzielić osobnego pokoju do pracy, koniecznie trzeba zapewnić sobie przynajmniej symboliczne wydzielenie takiej przestrzeni poprzez ustawienie biurka we wnęce w pomieszczeniu czy oddzielenie go od reszty pokoju regałem.

Kolorystyka miejsca wykonywania pracy

Barwa ścian czy mebli w pokoju do pracy to nie tylko rzecz gustu i obowiązujących w danym sezonie w aranżacji wnętrz trendów. Kolory wpływają przecież na samopoczucie, uspokajają lub pobudzają, wywołują określone skojarzenia… Trzeba dobrać je tak, żeby pobudzały do myślenia, ale nie męczyły wzroku, by były dostatecznie inspirujące, ale z drugiej strony niezbyt agresywne w swoim wyrazie, by wreszcie sprzyjały skupieniu, ale nie usypiały itd. Przykładowo, czerwień czy pomarańcz (notabene bardzo modne obecnie) sprzyjają twórczemu myśleniu i kreatywności, ale w nadmiarze po prostu zbytnio przytłaczają, stosuje się je więc w miejscach pracy najczęściej w postaci mocnych, kolorystycznych akcentów, a nie pokrywa nimi wszystkich ścian. Tak samo działają różnego rodzaju desenie i wzory. Jeśli jest ich zbyt dużo, rozpraszają, jeżeli stosuje się je z umiarem, przełamują jedynie monotonię gładkiej ściany, która skupieniu także nie sprzyja.

Prawidłowe oświetlenie w pokoju do pracy

Najczęściej pokoje do pracy opierają się na obecności biurka lub blatu roboczego, które – niezależnie od profesji – wymagają właściwego oświetlenia – i to zarówno górnego, jak i kierunkowego źródła światła. To, przeznaczone wyłącznie dla biurka, jest rzeczą konieczną, zalecaną nawet przez lekarzy. Należy pamiętać, że idealnym oświetleniem jest światło dzienne, wiec biurko czy blat, z którego się korzysta powinien być umiejscowiony tak, aby możliwie najdłużej oświetlało go światło naturalne.

  • Umiejscowienie źródeł światła. Najbardziej uniwersalne są lampy mające możliwość regulacji kąta padania światła, dlatego powinny być one przenośne, łatwe w montażu, z możliwie długim przewodem elektrycznym.

Zależnie od tego, czy osoba pracująca przy biurku jest prawo- czy leworęczna, źródło oświetlenia umieszcza się po przeciwnej stronie blatu. Powinno się ono znajdować ok. 35 cm od oświetlanej powierzchni, choć często jest to uzależnione od charakteru pracy i natężenia światła.

  • Natężenie światła. Oświetlenie przeznaczone do stosowania w miejscu wykonywania pracy powinno jak najbardziej imitować światło dzienne. Jeżeli miejsce do pracy pełni różne funkcje lub przy biurku pracuje kilka osób, można nabyć lampę z regulowaną intensywnością oświetlenia i możliwością dopasowania do różnych potrzeb. Dobrą imitację światła dziennego stanowią lampy halogenowe o jasnej, naturalnej barwie oraz lampy LED, które obecnie stanowią już najbardziej popularne i ekonomiczne rozwiązanie.
  • Ilość światła. W pokoju do pracy powinno się znajdować kilka źródeł światła. Główne – oświetlające całą przestrzeń pokoju oraz jeden lub kilka punktów oświetlenia kierunkowego. Przydatną regulacją jest możliwość ustawienia kąta padania światła kierunkowego – możliwe jest wtedy oświetlenie dowolnego fragmentu powierzchni roboczej.
  • Diabeł tkwi w szczegółach. Kupowanie żarówek nie jest dziś rzeczą łatwą. Nie wybiera się ich już – jak dawniej – tylko na podstawie mocy określanej liczbą watów. Producenci oznaczają także wszystkie pozostałe i równie istotne, szczególnie w przypadku oświetlenia miejsca pracy, parametry na opakowaniach żarówek. Korzystne do pracy, jednolite, białe światło uzyskuje się przy wartości ok. 6000 kelwinów. Jednocześnie strumień światła powinien oscylować w okolicy 1000 lumenów (to odpowiednik żarówki o mocy ok. 75W). Wskaźnik oddawania barw CRI jest kolejną ważną składową. Mieści się w zakresie 0 – 100 i w przypadku miejsca do pracy powinien wynosić co najmniej 80. Im jest in wyższy, tym barwy stają się dla ludzkiego oka bliższe rzeczywistym.

Pomysły i porady na temat tego, jak urządzić pokój do pracy
http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-pokoj-do-pracy,ik9.html