lupiez pstry

Łupież pstry a solarium – zasady korzystania

Łupież pstry, a solarium – to dylemat, przed którym stoi wiele osób, które obserwują u siebie charakterystyczne zmiany skórne świadcące o tej chorobie dermatologicznej: odbariwone, nieregularne plamki. Czy można opalać skórę, mając łupież pstry? Wiele osób sądzi, że słońce ma korzystny wpływ na niektóre choroby dermatologiczne, ponieważ wysusza zmiany i w ten sposób powoduje ich szybsze znikanie. Czy tak jest w tym przypadku? Niestety nie. Łupież pstry na solarium nasila się.

Leczenie łupieżu

Domowe

leczenie zewnętrzne

farmakologiczne

napary ziołowe

leczenie zewnętrzne (maści, kremy)

dieta

leczenie doustne (antybiotyki)

dermokosmetyki

lupiez pstry

Zarażenie łupieżem pstrym następuje poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z osobą chorą. W pierwszym przypadku może to być dotyk, natomiast w drugim używanie tych samych przedmiotów czy nawet korzystanie z niedokładnie zdezynfekowanych obiektów czy przestrzeni. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność we wszystkich tego typu sytuacjach oraz miejscach publicznych – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Łupież pstry a solarium – czy można się nim zarazić?

W przypadku choroby, jaką jest łupież pstry a solarium i korzystanie z niego mają duży związek. Po pierwsze niestarannie zdezynfekowane pomieszczenie lub kabina solarium jest potencjalnym źródłem grzybów, które wywołują zakażenie. W związku z tym korzystając z takiego urządzenia można się zarazić zupełnie nieświadomie. Poza tym istnieje błędne przekonanie, że promienie ultrafioletowe pomagają pokonać łupież pstry, a solarium jest do tego najlepszym miejscem. Jest wręcz przeciwnie. Zmian pojawiających się w wyniku choroby nie należy opalać. Taka czynność może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby, a w konsekwencji pogorszenia stanu skóry. Większość dermatoz reaguje negatywnie na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Tym samym należy być bardzo ostrożnym przy podejmowaniu tego rodzaju działań, a zdecydowana większość specjalistów zdecydowanie odradza tego rodzaju postępowanie.

Jeśli zatem chodzi o chorobę dermatologiczną, którą jest łupież pstry, a solarium i korzystanie z niego, to zdecydowanie zaleca się zaczekanie z opalaniem, aż do momentu ustąpienia objawów.

lupiez pstry

Łupieżu pstrego nie należy opalać poprzez bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne lub lampy UV. To tylko potęguje objawy, dlatego dermatolodzy rekomendują, aby zaczekać z opalaniem, aż do ustąpienia objawów. Można jednak wystawić ciało na promienie słoneczne, pod warunkiem że nałożymy na skórę odpowiednie kosmetyki chroniące przed szkodliwym wpływem promieni, czyli filtry z wysokim poziomem SPF – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog

Łupież pstry a solarium i sposoby leczenia

W przypadku zależności, jaką jest łupież pstry a solarium, należy jasno stwierdzić, że w czasie aktywnej choroby należy unikać opalania w solarium. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy mogą korzystać z samoopalaczy, które spowodują, że skóra zyska lepszy kolor. Stosowanie opalaczy również nie jest rekomendowane, ponieważ ich aplikacja może spowodować dalsze rozprzestrzenianie się grzybów. Ponadto może utrudnić wchłanianie się składników aktywnych i substancji czynnych, które znajdują się w preparatach do stosowania zewnętrznego.

Kosmetyki na łupież pstry kupisz w sklepie z naturalnymi kosmetykami – VERDELAB.PL

Emulsja Pityver

lupiez pstry

W terapii łupieżu pstrego warto korzystać z profesjonalnych dermokosmetyków opracowanych pod kątem tej choroby. Sprawdzi się tu doskonele emulsja na łupież pstry Pityver. Emulsja to specjalistyczny preparat, który zawiera najnowszy emulgator zwiększający wchłanianie pozostałych składników. Ponadto chroni skórę przed nadmierną uratą wody, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, usuwa stany zapalne, wspiera barierę ochronną skóry i stymuluje proces regeneracji. Jej podstawowym składnikiem aktywnym jest znany z przeciwgrzyicznych właściwości pirytionian cynku. Oprócz niwelowania objawów i przyczyn dermatozy, pirytonian chroni również przed nawrotami łupieżu psrego. Ze względu na swoje właściwości lipofilne uwalnia się powoli, pozostając dłużej na skórze.

Podsumowując, łupież pstry to choroba, która wymaga leczenia dermatologicznego, a jakiekolwiek inne sposoby leczenia należy omówić z lekarzem.

Czytaj też: Jaką maść na łupież pstry stosować?

FAQ

  1. Łupież pstry a solarium – jakie mogą być negatywne skutki uboczne?

W wyniku opalania objawy dermatozy mogą się zaostrzyć i utrzymywać przez dłuższy czas. Zamiast solarium rekomenduje się stosowanie kosmetyków zawierających składniki aktywne, np. emulsję Pityver.

  1. Czy na łupież pstry solarium pomaga?

Nie, może natomiast zaszkodzić. Zamiast solarium lepiej wybrać kosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.

  1. Czy na łupież pstry zamiast solarium można się opalać na zewnątrz?

Nie, żadne formy opalania nie są wskazane – wszystkich należy unikać, ale można wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych po wcześniejszym zastosowaniu filtrów. Jednocześnie kluczowe jest aplikowanie kosmetyków z naturalnymi składnikami aktywnymi.

  1. Czy mając łupież pstry unikając solarium można szybciej zwalczyć objawy?

Tak, ponieważ solarium nasila objawy. Jednak to, jak szybko zwalczymy objawy choroby zależy od cech indywidualnych danej osoby, jak i stopnia zaawansowania choroby. Z pewnością niwelowanie objawów przyspieszy stosowanie kosmetyków z naturalnymi składnikami aktywnymi.

Bibliografia

  1. Rizzato G., Zakażenia grzybicze u pacjentów po przeszczepie – rola liposomalnej postaci amfoterycyny B w erze nowych leków przeciwgrzybiczych, 2004

  2. Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki I terapii, 2013

  3. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013

  4. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013

  5. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010

  6. Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002