przekąski
The problem with many people - eczema on hand. Isolated background.

Jaka dieta przy łuszczycy?

Łuszczyca to niezakaźna przewlekła choroba zapalna skóry, która objawia się powstawaniem na skórze dosyć nieestetycznych grudek. Niestety walka z tą chorobą nie należy do najłatwiejszych, jednak oprócz odpowiednio dobranych kremów i oraz maści niezwykle ważna jest również dieta łuszczycowa. Dieta przy łuszczycy powinna uwzględniać przede wszystkim produkty spożywcze wykazujące właściwości przeciwzapalne, ponieważ dzięki nim nieprzyjemne objawy łuszczycy powinny się zmniejszyć.

Jaka dieta na łuszczycę jest jednak wskazana?

Dieta łuszczycowa – niestety łuszczyca dieta powinna opierać się głównie na spożywaniu produktów wykazujących właściwości przeciwzapalne, co oznacza, iż dieta łuszczycowa musi zawierać w szczególności bogactwo takich substancji odżywczych jak witaminy A, C, E, nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, selen oraz cynk.

Łuszczyca, a dieta: co należy spożywać?

Łuszczyca dieta powinna zawierać w szczególności takie produkty spożywcze jak:

  • duże ilości warzyw i owoców (w szczególności zielone warzywa liściaste),
  • tłuste ryby morskie (świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych),
  • produkty zbożowe (najlepiej razowe),
  • orzechy oraz pestki,
  • tłuszcze roślinne (najlepiej oliwa z oliwek i olej lniany).

Dieta łuszczycowa powinna ponadto zawierać zioła, które należy stosować w postaci leczniczych naparów. Po jakie jednak zioła można sięgać? W przypadku łuszczycy najlepiej sprawdzają się takie zioła jak mniszek lekarski, przywrotnik pospolity, a także aminek. Oczywiście sięgając po zioła, należy zachować umiar, ponieważ ich nadmiar, zamiast pomóc, może niestety poważnie zaszkodzić.

Czytaj więcej na temat łuszczycy: https://drtrycholog.pl/luszczyca-skory-glowy/

Dieta bezglutenowa w walce z łuszczycą?

Wielu specjalistów żywieniowych uważa, iż zastosowanie diety bezglutenowej w łuszczycy pomoże złagodzić objawy tej choroby, jednak czy faktycznie tak właśnie jest? Zgodnie z licznie przeprowadzonymi badaniami udowodniono, iż u osób, które zmagają się nietolerancją glutenu, dosyć często pojawia się łuszczyca, dlatego też dieta bezglutenowa jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniona. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe osoby, to eliminacja glutenu z menu nie przyniesie raczej żadnych pozytywnych rezultatów. W przypadku łuszczycy warto jednak zdecydować się na wykonanie testu na nietolerancje pokarmowe, ponieważ w ten sposób można sprawdzić, które produkty spożywcze nie powinny znaleźć się w ogóle w menu. Niestety łuszczyca dieta wymaga pewnych poświęceń, a eliminacja drażniących czynników z pewnością przyczyni się do złagodzenia nieprzyjemnych objawów choroby.

Czego nie należy spożywać przy łuszczycy?

W diecie na łuszczycę należy zadbać o to, aby ograniczyć lub wyeliminować całkowicie produkty spożywcze, które mogą nasilić nieprzyjemne objawy wspomnianej choroby. Chodzi tutaj w szczególności o nasycone kwasy tłuszczowe, a także rafinowany cukier. Niewskazane w diecie są również nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 (nie należy mylić ich z kwasami omega-3, których spożycie jest jak najbardziej wskazane), ponieważ dostarczają one organizmowi czynniki wywołujące stan zapalny. Wspomniane kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 można znaleźć w szczególności w orzeszkach ziemnych, a także oleju z pestek winogron oraz oleju słonecznikowym. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe produkty spożywcze, które nie powinny znaleźć się w diecie osób zmagających się z łuszczycą, to można wśród nich wskazać w szczególności na:

  • wysoko przetworzone produkty spożywcze (fast foody, zupki w proszku, sosy w proszku),
  • słodycze i słone przekąski,
  • tłuste mięsa i podroby,
  • twarde margaryny,
  • ostre przyprawy, kawa, tłuste żółte sery i serki topione (te produkty należy ograniczyć).

Łuszczyca to dosyć nieprzyjemna choroba, która z uwagi na towarzyszące jej objawy może niestety obniżyć poczucie własnej wartości, jednak stosując się w pełni do powyższych zaleceń, można z nią w skuteczny sposób walczyć. Odpowiednio zbilansowana dieta jest równie ważna, jak i przyjmowane leki, czy też stosowane kosmetyki. Z tego też względu podczas przygotowywania codziennych posiłków warto kierować się wspomnianymi powyżej zaleceniami, eliminując z menu te produkty, które mogą nasilić objawy łuszczycy.