lupiez pstry

Łupież pstry – leczenie domowe sposoby

Łupież pstry to problem, z którym wiele osób styka się przynajmniej raz w swoim życiu. Zakażenie grzybem z rodzaju Malassezia wywołuje powstawanie nieestetycznych przebarwień (odpornych na opalanie) oraz podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie. Niestety w przypadku łupieżu pstrego metoda „na przeczekanie” nie zadziała. Jeżeli podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia, lepiej udać się od razu do dermatologa po odpowiednie środki. Jednak, jeżeli z jakichś powodów nie możemy zastosować leków farmakologicznych, to poza specjalistycznymi preparatami, możemy wspomagać się domowymi sposobami.

Łupież pstry. Leczenie domowe – sposoby

Czasem warto spróbować tradycyjnych metod leczenia łupieżu pstrego, które znały nasze babcie i mamy – można je stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym, o ile lekarz nie wskaże inaczej. Na łupież pstry domowe sposoby działają bowiem często równie skutecznie, jak środki dostępne w aptece i możemy wypróbować niektóre z nich. Przygotujmy się jednak na to, że jeśli zdecydujemy się zastosować na łupież pstry leczenie domowymi sposobami, może ono potrwać dłużej. Niemniej jednak, warto przekonać się o tym samemu, jakie składniki dają ulgę i pomagają w walce z zakażeniem:

  • Olejki roślinne, takie jak olejek lawendowy czy herbaciany – lawendowy olejek eteryczny działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, dodatkowo działa łagodząco na podrażnienia i zaczerwienienia. Podobne działanie wykazuje olejek herbaciany jako środek bakterio- i grzybobójczy. Uwaga – wystarczy dosłownie kilka kropel tych olejków, gdyż stosując je, łatwo podrażnić skórę.
  • Zioła – zdecydowanie warto wypróbować na łupież pstry leczenie ziołami, możemy zastosować tutaj różne środki, np. przykładanie czosnku do zmienionych chorobowo miejsc. Glistnik jaskółcze ziele to z kolei roślina, z której możemy przyrządzić wywar do przemywania zakażonej skóry. Aby przyrządzić wywar z glistnika, potrzebujemy dwóch łyżek suszonej rośliny lub garści świeżych ziół, które zalewa się letnią wodą i gotuje około 10 minut. Pod żadnym pozorem nie należy wywaru pić – jest trujący!
  • Ocet jabłkowy – jeśli chodzi o łupież pstry leczenie octem można stosować zarówno zewnętrznie na powstałe plamy, lub od środka – pijąc odpowiednio przyrządzony wywar, najlepiej w proporcjach 1:1 z naparem z rumianku. Okłady z octu zadziałają, jeśli będziemy stosować je przynajmniej 2-3 razy dziennie.
  • Maść z kurkumy – możemy łatwo przygotować ją samodzielnie do stosowania raz dziennie przez 30 minut, po tym czasie maść należy spłukać pod bieżącą wodą. Do przygotowania maści potrzebujemy szklankę wody, 3-4 łyżeczki kurkumy i opcjonalnie ćwierć łyżeczki pieprzu. Składniki gotujemy przez 6-8 minut i nakładamy ostudzoną na skórę. Specyfik przechowujemy w lodówce.

Można jak widać zastosować na łupież pstry leczenie domowe – sposoby są różne. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się jeśli efekty nie będą widoczne natychmiast. Jeżeli poświęcimy leczeniu nieco więcej czasu, to zwolennicy naturalnych metod leczenia powinni być zadowoleni.

Profilaktyka i zapobieganie zamiast leczenia

lupiez pstry

Jeżeli łupież pstry nie był do tej pory naszym problemem, to warto również pamiętać o środkach zapobiegawczych, które pomogą uniknąć zakażenia grzybem z rodzaju Malassezia. Higiena to oczywiście podstawa – chorobie sprzyja wilgoć, gorąco i zanieczyszczenia, więc w upały należy nosić przewiewną odzież i obuwie oraz zmieniać często pościel. Uważajmy szczególnie w miejscach publicznych takich jak baseny, solaria i gabinety kosmetyczne – powierzchnie, z którymi stykają się nasze ciała, muszą być bezwzględnie dezynfekowane przed każdym użyciem! Zabronione jest również używanie przyrządów higienicznych po innych osobach (np. ręczników).

Jeżeli jednak dotknie nas problem łupieżu pstrego, to skorzystajmy z pomocy specjalisty, który będzie w stanie polecić nam skuteczne środki, aby pozbyć się uciążliwego schorzenia. Stosowane na łupież pstry leczenie domowe sposoby bywają skuteczne, ale warto również wypróbować dostępne środki specjalistyczne. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że efekty leczenia będą skuteczne i długotrwałe.