objawy

Menopauza – jak sobie z nią poradzić?

Klimakterium to trudny temat, który u większości kobiet wzbudza negatywne uczucia. Nie należy się temu dziwić, bowiem jest to czas pełen nieprzyjemnych objawów. Jak sobie z nim poradzić? Jakie objawy świadczą o klimakterium? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Nieprzyjemne objawy

Przemiany hormonalne związane z klimakterium przebiegają między 45 a 55 rokiem życia. Menopauza wiąże się z odczuwaniem nieprzyjemnych objawów, najpopularniejsze z nich to:

  • problemy ze snem,
  • drażliwość, wahania nastroju,
  • sztywność i bóle stawów,
  • problemy z pamięcią,
  • zaburzenia koncentracji,
  • suchość pochwy,
  • obniżone libido,
  • problemy z trzymaniem moczu.

Chociaż klimakterium oznacza nieprzyjemne objawy, ma również pewne zalety. Kobiety, które trudno przechodzą miesiączki na pewno odczują ogromną ulgę. Menopauza oznacza także brak konieczności stosowania antykoncepcji hormonalnej. Już po 12 miesiącach od ostatniego krwawienia można cieszyć się zbliżeniami bez konieczności stosowania antykoncepcji hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami przekwitania. Kilka porad na ten temat znajdziesz poniżej.

Poradź sobie z klimakterium

Przed zastosowaniem środków łagodzących objawy klimakterium, warto zyskać pewność, czy faktycznie ma się do czynienia z przekwitaniem. W aptekach dostępne są specjalne testy, które dają wiarygodne wyniki. Ich wykonanie nie jest specjalnie czasochłonne ani skomplikowane. Wystarczy zebrać próbkę moczu i za pomocą pipety umieścić kilka kropel w wyznaczonym miejscu na płytce testowej. Po upływie określonego w instrukcji czasu można zapoznać się z wynikiem. Chociaż menopauza może wzbudzać negatywne emocje, warto zauważyć jej plusy i zmobilizować się do działania. Pierwszą kwestią o którą warto zadbać jest dieta. Dobrze zbilansowane, regularne posiłki wpływają korzystnie na samopoczucie, funkcjonowanie organizmu oraz zdrowie i wygląd sylwetki. Warto postawić na zdrowy tryb życia, aby cieszyć się pozytywnymi efektami.

Aktywność fizyczna to kolejna ważna kwestia, o którą należy zadbać. Regularne ćwiczenia wpływają dobrze na samopoczucie, wygląd oraz zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia także jakość snu, zmniejsza ryzyko depresji. Warto zmobilizować się do działania przynajmniej 3 razy w tygodniu. Basen, jazda na rowerze, jogging czy zajęcia fitness to tylko niektóre z wielu dostępnych możliwości.

Mięśnie kegla pełnią bardzo ważne funkcje. Warto je ćwiczyć, aby menopauza nie wiązała się z problemem nietrzymania moczu. Ćwiczenia mięśni kegla nie są skomplikowane, a regularne ich wykonywanie przynosi pozytywne efekty. Dzięki mocnym mięśniom kegla macica jest odpowiednia chroniona, obniża się także ryzyko opadania pęcherza. Wiele pań także twierdzi, że dzięki ćwiczeniom można odkryć nowe możliwości związane ze współżyciem.