wentylacja

Montaż wentylacji – jak powinien przebiegać?

Montaż wentylacji nie jest skomplikowanym procesem, ale nie warto zabierać się za niego samodzielnie. Warto znaleźć fachowców, którzy zrobią to rzetelnie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wentylacja w domu jest na odpowiednim poziomie. Jak powinien wyglądać montaż?

Zacznij od projektu

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, przed przeprowadzeniem montażu wentylacji, jest przygotowanie projektu. Planowanie wentylacji powinno rozpocząć się na etapie projektowania domu. Wykonując montaż wentylacji zachodniopomorskie musimy pamiętać o położeniu centrali wentylacji, mocy czy wymiarach przewodów. Projektant na podstawie rzutów domu, liczbie mieszkańców oraz przeznaczeniu budynku tworzy bilans powietrza. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych zgodnie z planem. Prace powinny zostać wykonane zaraz po montażu drzwi i okien, gdy dom jeszcze jest w stanie surowym.

Jak przebiega montaż wentylacji

Po przygotowaniu odpowiedniego projektu, rozpoczyna się montaż wentylacji. Specjaliści z firmy MC Serwis Plus, rozpoczną od montażu na poddaszu. Pod stropami czy w narożnikach ukryją nawiewy oraz wywiewy. Kanał wentylacyjny powinien być wykonany z ocynkowanych, stalowych rur. Następnie ociepla się go wełną mineralną.

Prowadzenie przewodów wentylacyjnych, odbywa się z góry na dół, wzdłuż połaci dachowej. Wykorzystanie wełny termicznej, pozwala na uniknięcie mostków termicznych. Zanim rozpocznie się izolacja, należy zamocować rury przy użyciu metalowych obejm. Na parterze kanały wentylacyjne układane koło ścian zaraz pod sufitem. To pozwala na ich proste zamaskowanie. Miejsca, w których znajdują się obejmy, powinny być dobrze ocieplone.

Podczas montażu wentylacji nie można zapomnieć o wyrzutni oraz czerpni. Ta ostatnia ma za zadanie doprowadzić świeże powietrze prosto do rekuperatora. Wyrzutnia, z kolei, usuwa stare wietrze, które napływa z pomieszczeń. To pozwala na dobrą wentylację w całym domu.