nowoczesna elewacja

Deski opalane ogniem – pomysł na elewację domu

Coraz częściej poszukiwane są pomysły na elewację, które nie będą wymagały dużo pracy przy nich, a jednocześnie będą przykuwały wzrok sąsiadów i gości. A co powiecie na elewację drewnianą, ale nie taką oczywistą? Dzisiaj opowiemy o deskach opalanych ogniem.

Skąd się to wzięło?

Na początek trochę historii. Sam pomysł wykorzystania desek, które uległy spaleniu bądź nadpaleniu powstał w Japonii. W dawnych czasach domy jak i całe miasta budowane były z drewna. Niestety wiązało się to z częstymi pożarami, zazwyczaj z winy mieszkańców. Dzięki tym pożarom odkryto niezwykłe właściwości spalonych desek. A mianowicie deski, które zostały nadpalone ogniem, były odporne na kolejne podpalenia, a także nie podlegały już biokorozji.

Z czasem zaczęto drewno uzyskane z drzewa cedru, podpalać, aby deski były odporne na wszelkie zagrożenia. Dzięki temu procesowi uzyskano materiał budowlany odporny na działanie pleśni i grzybów, a jednocześnie chroniący przed strawieniem domu przez ogień. Deski opalane ogniem aktualnie stały się hitem wśród budujących domy.

jak wykorzystac deski opalane

Teraźniejsze wykorzystanie desek

Aktualnie deski opalane ogniem wykorzystuje się do niestandardowych wykończeń domów. Dzięki swym właściwościom możemy je wykorzystać zarówno na zewnątrz domu jako element dekoracyjny elewacji, jak i wewnątrz jako element dekoracyjny, podłogę bądź element mebli. Kolor, jaki uzyskamy, opalając drewno, zależy od stopnia intensywności użycia palnika gazowego. Jeżeli chcemy uzyskać głęboką czerń, musimy zdecydowanie dłużej opalać deskę. Powstają wtedy pęknięcia wzdłuż i wszerz opalanej deski, dzięki czemu efekt kolorystyczny jest jeszcze bardziej wyraźny.

Delikatnego opalania używa się zazwyczaj do mebli. Wiele osób wybiera do swojej jadalni, stoły wykonane właśnie tą metodą. Są one wtedy w swoim naturalnym kolorze, z delikatnym muśnięciem czerni. Na deski opalane ogniem w Japonii wybierano zazwyczaj cedr. Dzisiaj wybór jest o wiele większy i możemy użyć do tego drzew sosnowych, świerkowych, dębowych, modrzewiowych, a także z żywotnika.

Efekt wizualny

Deski palone uzyskujemy poprzez długotrwałe działanie ognia, dzięki czemu wierzchnia warstwa drewna ulega głębokiemu zwęgleniu. Efektem jest popękana powierzchnia wzdłuż i w poprzek słojów. Na wierzchu pojawia się zwęglone drewno i intensywnie czarnym kolorze. Intensywność zwęglenia zależy od czasu, jaki poświęcimy na wykonanie desek opalanych. Im mniej zwęgleń, tym jaśniejsze będzie drewno. Zazwyczaj krócej opala się drewno, które będzie wykorzystane do mebli, na przykład stołu.

Często też w przypadku mebli, opala się jedynie wzdłuż naturalnych słoi deski, aby jeszcze bardziej je podkreślić. Aby uzyskać jeszcze bardziej oryginalny wygląd naszego mebla, można podczas opalania sięgnąć po dodatkowe techniki oraz środki jak barwniki czy lakiery. Jak widać sposobów na otrzymanie oryginalnego mebla, bądź wystroju w domu czy mieszkaniu jest mnóstwo. Jeśli lubisz naturę i chcesz otoczyć się nią w domu, to wybór deski opalanej ogniem będzie idealnym rozwiązaniem.