domy z plaskim dachem

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem – czy warto rezygnować z poddasza?

Ostatnie lata w architekturze wiążą się z wielką różnorodnością stylistyczna. Jednym z widocznych trendów jest powrót projektów domów z płaskim dachem. Nie są to już nudne kostki, przypominające budynki z lat 80. i 90. XX wieku. Widoczne są za to inspiracje klasycznym już stylem, jakim był modernizm. Czego można spodziewać się po tak zaprojektowanych domach?

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem – optymalne wykorzystanie przestrzeni

Od modernizmu do współczesnych projektów domów z płaskim dachem minęło sporo czasu. Warto jednak pamiętać, że płaski dach wiąże się nie tylko z bardziej kwadratowym wyglądem bryły architektonicznej, ale także z funkcjonalnością, której na próżno szukać w domach z dachem skośnym. A właśnie funkcjonalność i dostępność były priorytetami modernizmu, który był nie tylko stylem architektonicznym, ale także ruchem społecznym. Choć współczesne projekty domów są tworzone w oderwaniu od ideologii i polityki, to ergonomia i wygoda są tymi cechami, które również we współczesnej architekturze są traktowane jako priorytetowe.

Dwie główne zalety projektów domów z płaskim dachem to możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń na ostatniej kondygnacji oraz (opcjonalnie) – możliwość urządzenia na dachu tarasu, a nawet małego ogrodu.

Jak aranżować nowoczesne projekty domów z płaskim dachem?

Wiele osób rezygnuje z wykorzystania dachu, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Zabezpieczenie krawędzi odpowiednią balustradą, odpowiednie dobranie powierzchni to rzeczywiście znaczne koszty, można jednak zostawić sobie taką możliwość, wybierając odpowiednie pokrycie. Dobrze sprawdza się zgrzewana papa – warto jednak unikać takich materiałów, jak blacha falista, która siłą rzeczy nie nadaje się do urządzenia przestrzeni rekreacyjnej. Można uzgodnić z architektem takie rozwiązanie, które pozwoli wykończyć dom z możliwością późniejszej aranżacji.

Warto też zastanowić się, czy wolimy typowy, pełny dach, czy zależy nam na większej ilości światła dziennego. W tej drugiej sytuacji dobrym pomysłem jest wstawienie świetlików czy nawet uchylnych okien dachowych, dzięki którym w pomieszczeniu będzie jaśniej – i przewiewniej.

Możliwość aranżacji pomieszczeń pod takim dachem jest praktycznie nieograniczona – limitem może być jedynie ich wysokość. Zdarza się, że takie pokoje są projektowane z przeznaczeniem jako sypialnie i bywają nieco niższe od dziennej części na parterze. Ten problem oczywiście nie występuje w przypadku budynków parterowych.

Gdzie można obejrzeć nowoczesne projekty domów z płaskim dachem?

W internecie istnieje wiele katalogów z gotowymi projektami, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_z_plaskim_dachem.html. Warto zapoznać się z różnymi propozycjami i rozważyć, jakie rozwiązania najbardziej nam pasują. Szczególnie istotny jest ogólny kształt budynku (podłużny, sześcienny, złożony z kilku brył) oraz ilość kondygnacji. Warto też dokładnie przeanalizować treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie zawiera wytycznych dotyczących kształtu dachu, można pokusić się o postawienie domu, który częściowo ma dach płaski, a częściowo skośny. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób, które marzą jednocześnie o wysoko położonym tarasie, jak i sypialni na poddaszu.

Warto pamiętać, że projekty domów z płaskim dachem zawsze uwzględniają minimalny spadek – jest to konieczne dla prawidłowego odprowadzania wody. Wiele osób martwi się też o zalegający śnieg – można to rozwiązać, instalując specjalny system podgrzewania, który powoduje topnienie śniegu i samoczynne usuwanie zalegającej warstwy.