kosiarki

Noże bijakowe – o czym mowa w praktyce?

Aby trawa była równa konieczne jest jej regularne koszenie. Musi to jednak odbywać się przy wykorzystaniu wysokiej jakości sprzętu, który pozwala na odpowiednie skoszenie oraz rozdrobnienie trawy. Dobrym przykładem są noże bijakowe, które wykorzystywane są w kosiarkach bijakowych. Czym one dokładnie są i jak działają?

Czym są noże bijakowe?

Sprzęt taki jak noże bijakowe to ostrza, które są wykorzystywane często między innymi w kosiarkach bijakowych, które służą do koszenia przede wszystkim nieużytków oraz przestrzeni przy drodze. Często spotkamy je więc w okresie letnim, gdy okolice dróg są koszone przez ciągniki rolnicze, które mają przyczepione z tyłu właśnie kosiarki bijakowe.

Noże bijakowe często są również oferowane pod nazwą bijaki do kosiarki. Dobrze sprawdzają się jednak nie tylko w kosiarkach, ale też w rozdrabniaczach gałęzi, traw oraz krzaków.

Jak wykorzystywane są noże bijakowe?

Noże bijakowe znajdą zastosowanie w naprawdę wielu miejscach. Wykorzystuje się je na przykład w sadownictwie, czy też w branży leśnej. Korzystają z nich również rolnicy podczas prac polowych. Noże bijakowe to ostrza, które są montowane na rotacyjnym wale tnącym.

To, co sprawia, iż noże bijakowe są chętnie używane to przede wszystkim fakt, iż kosiarki z nich korzystające są w stanie od razu rozdrobnić skoszoną trawę i tym samym ułatwić następnie jej wywóz i transport w pożądane miejsce.

O czym pamiętać kupując noże bijakowe?

Przede wszystkim najważniejsza kwestia dotycząca noży bijakowych to to, by wybierać modele od sprawdzonych producentów, które odznaczają się wysoką trwałością. Noże, które są zużyte potrafią bowiem bardzo negatywnie wpływać na pracę kosiarki, a jeśli nie są wystarczająco ostre to istnieje ryzyko, iż zamiast ciąć trawę to będą ją wręcz wyrywać z ziemi.

Przy wyborze dobrych bijaków do kosiarki warto również zwrócić uwagę na to czy na przykład można je łatwo ostrzyć. W ten sposób można wydłużyć żywotność noży bijakowych, gdyż gdy się stępią to będzie można je jeszcze nawet kilka razy naostrzyć i tym samym sprawić, że będą działać jak nowe.