prochnica zebow

Objawy i przyczyny próchnicy – w jaki sposób ją leczyć?

Próchnica jest niebezpieczna i często rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wielu pacjentów często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ją ma. Ważna jest więc profilaktyka i częste wizyty u stomatologa. Co przyczynia się do jej rozwoju i jak reagować, kiedy pojawi się w naszej jamie ustnej? Podpowiadamy.

Co wpływa na pojawienie się próchnicy?

Do przyczyn próchnicy zaliczamy odkładające się w przestrzeniach między zębami resztki pokarmów, które zawierają węglowodany. Często szczotkowanie czy też nitkowanie po prostu zawodzi z uwagi na to, że jest wykonywane w sposób niedokładny. To właśnie pierwszy krok do tego, aby na zębach pojawiły się pierwsze symptomy świadczące o próchnicy. Bakterie pojawiające się w płytce nazębnej niszczą szkliwo, co powoduje często zniszczenie całego zęba, doprowadzenia też do stanu zapalnego miazgi. W konsekwencji często należy dokonać ekstrakcji zęba, której powikłaniem może być nawet zapalenie zębodołu.

Wśród przyczyn pojawiania się próchnicy wymienia się także po prostu podatność na nią naszych zębów. Nie bez znaczenia pozostaje także czas, który poświęcamy na ich szczotkowanie oraz dieta. Wśród produktów, jakich należy unikać w spożywaniu w dużych ilościach są wspomniane już węglowodany proste. Znajdują się one między innymi w białym pieczywie, jak również ciastkach, słodyczach oraz kupnych wyrobach cukierniczych.

Zobacz także: http://lekarski24.pl/3-proste-kroki-aby-uniknac-leczenia-kanalowego/

Wśród objawów próchnicy wymienia się ubytki, nieestetycznie wyglądające plamki na zębach. Takie symptomy powinny sprawić, że jak najszybciej zobaczy nas doświadczony dentysta.

Zapobieganie i leczenie próchnicy

Aby nie dopuścić do pojawienia się próchnicy należy uniknąć spożywanie węglowodanów prostych, jak również słodkich napojów. Bardzo istotne jest regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem (najlepiej po każdym posiłku). Fluor w pielęgnacji jest istotny z tego wglądu, że pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków. Bardzo ważne jest także ich dokładnie nitkowanie. Takie działanie sprawia, że możemy uniknąć pojawiania się płytki nazębnej. Istotne jest także to, że resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych zostają usunięte. Nitka po prostu może dotrzeć tam, gdzie uniemożliwione jest to dla szczoteczki. Na drodze do zapobiegania powstawania próchnicy stoją także regularne wizyty u stomatologa, tutaj mowa zarówno o dorosłych, jak i dzieciach. U najmłodszych pacjentów należy to robić minimum raz na 6 miesięcy. Pamiętajmy o tym, że należy reagować natychmiast i udać się do dobrej placówki, takiej jak ta: https://mcs-przychodnia.pl/.