wypadek

Odszkodowania powypadkowe motoryzacyjne – komu przysługują i jak je otrzymać?

Niestety mimo stale ulepszanych przepisów drogowych i remontów infrastruktury – kolizje i wypadki samochodowe w Polsce są na tyle powszechne, że dotyczą niemal każdej rodziny. Warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowe postępowanie po zderzeniu drogowym i jakiego rodzaju odszkodowanie powypadkowe możemy uzyskać w związku z kolizją.

Co zrobić, gdy dojdzie do kolizji drogowej?

Zanim przejdziemy do omówienia odszkodowań powypadkowych, warto wyjaśnić jak krok po kroku należy się zachować po stłuczce samochodowej. Bez względu na to, czy jesteśmy sprawcą czy ofiarą kolizji, pierwszym etapem powinno być upewnienie się, czy żaden z uczestników zderzenia nie jest ranny.

Jeśli ktoś wymaga pomocy medycznej, należy przystąpić do pierwszej pomocy i wezwać karetkę pogotowia. Następnie trzeba zadbać o zabezpieczenie miejsca kolizji i wystawić trójkąty ostrzegawcze.

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest wezwanie patrolu policji na miejsce zdarzenia. Bywa, że funkcjonariusze zachęcają do spisania oświadczeń pomiędzy uczestnikami zdarzenia, jednak ich obecność jest kluczowa w zbadaniu okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Policjant powinien określić sprawcę i sporządzić stosowną notatkę.

Należy podkreślić, że zarówno w oświadczeniu, jak i notatce policyjnej, muszą znaleźć się dane pozwalające na ustalenie tożsamości uczestników kolizji, co znacznie ułatwi dochodzenie praw w sprawie o odszkodowania powypadkowe:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer dowodu osobistego,
  • opis samochodu, którym poruszał się sprawca.

Ważne jest również wykonanie dokumentacji fotograficznej z miejsca zdarzenia, obrazującej zakres szkód oraz ustawienie pokolizyjne pojazdów.

Odszkodowanie powypadkowe w związku z uszkodzeniem samochodu

Jednym z podstawowych roszczeń w ramach odszkodowań powypadkowych jest odszkodowanie w związku z uszkodzeniem samochodu osobowego lub innego środka lokomocji, który uległ zniszczeniu podczas kolizji drogowej.

O odszkodowanie powypadkowe można ubiegać się od zakładu ubezpieczeń, w którym pojazd sprawcy posiadał polisę ubezpieczenia OC PPM. Informację o tym znajdziemy w notatce policyjnej lub internetowej wyszukiwarce Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zakłady ubezpieczeń zazwyczaj proponują:

  • likwidację uproszczoną – mniej korzystną, ponieważ wysokość należytego odszkodowania powypadkowego jest ustalana jedynie na podstawie oświadczenia i zdjęć pojazdu,
  • likwidację tradycyjną – w jej ramach ubezpieczyciel osobiście dokona oględzin pojazdu i na tej podstawie ustali kwotę odszkodowania powypadkowego.

Jeśli wskutek kolizji doszło do śmierci lub uszkodzenia ciała poszkodowanego – on lub bliskie mu osoby mogą się również starać o zadośćuczynienie bądź odszkodowanie powypadkowe za śmierć i cierpienie. Wówczas należy założyć stosowną sprawę w sądzie, której podstawą powinno być złożenie wniosku odszkodowawczego do ubezpieczyciela, a także notatka policyjna lub wyrok sądowy określający okoliczności i sprawcę zdarzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie odszkodowania powypadkowego?

Szukasz profesjonalnego wsparcia prawnego w związku z odszkodowaniem powypadkowym? Zgłoś się do kancelarii ZS Adwokaci, gdzie pracują doświadczeni prawnicy z wieloma sukcesami na swoim koncie. Już dziś wejdź na stronę kancelarii zsadwokaci.pl i poznaj pełną ofertę.