Okna dachowe z planem na oszczędzanie

Okna dachowe z planem na oszczędzanie

Efektywność energetyczna to wyzwanie współczesności, które warto podjąć ze względu na liczne korzyści. Niektóre z nich – jak niższe rachunki za ogrzewanie lub stała temperatura – odczujemy bezpośrednio, inne przysłużą się m.in. ochronie środowiska. Bez względu na to, czy mieszkamy w bloku, czy też budujemy dom, zacznijmy od okien.

Energooszczędne propozycje producentów stolarki otworowej są skierowane zarówno do właścicieli domów przed termorenowacją, jak i inwestorów planujących budowę domu energooszczędnego. W obydwu przypadkach istotny jest wybór modeli, które gwarantują jak najmniejsze straty ciepła, a przy tym pozwolą pozyskać energię słoneczną.

Jak rozpoznać okna niskoemisyjne?

Okna niskoemisyjne mają stosunkowo wysoki współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego („g”), który zapewnia pozyskiwanie energii ze słońca. Ponadto mają niski współczynnik przenikania ciepła („Uw”), dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na stałym poziomie, energia wytworzona wewnątrz nie przedostaje się na zewnątrz, a problem przeciągów nie istnieje. Oprócz parametrów niezbędnych dla podniesienia efektywności energetycznej, nowoczesne modele okien dachowych spełniają wymogi istotne dla komfortu mieszkania, jak np. ochrona przed wilgocią czy wygoda użytkowania. W odniesieniu do okien dachowych i poddaszy użytkowych szczególną uwagę należy poświęcić klasie izolacji akustycznej.

Szyby generują oszczędności

Parametry oraz funkcjonalność wszystkich okien zależą przede wszystkim od zastosowanych pakietów szyb zespolonych. Szkło może zapewniać lepszą ochronę przed hałasem, większe bezpieczeństwo, łatwość użytkowania i oczywiście zyski energetyczne ze słońca zimą. Modele niskoemisyjne w większości są wyposażone w trzy szyby z powierzchnią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym oraz ciepłą ramką. Marka Roto Okna Dachowe proponuje dwa odmienne modele niskoemisyjnych pakietów zespolonych, których parametry techniczne spełniają wymogi budownictwa pasywnego.

Okna z serii Designo są dostępne w dwóch wariantach specjalnego zestawu szyb zespolonych Roto blueTec. To 3-szybowy pakiet niskoemisyjny, w którym zewnętrzna i środkowa szyba jest hartowana, a od wewnątrz znajduje się szkło bezpieczne klejone. Ponadto szyby wyposażone są w powłokę antyroszeniową. Wariant pakietu z powierzchnią międzyszybową wypełnioną argonem, osiąga współczynnik Ug=0,8 W/m2K. Zestaw z wypełnieniem z kryptonu gwarantuje Ug=0,5 W/m2K.

Linia RotoQ jest z kolei wyposażona w 3-szybowe pakiety Comfort i Premium zbudowane z dwóch szyb hartowanych oraz wewnętrznej bezpiecznie klejonej. Zestaw Comfort zapewnia Ug= 0,7 W/m²K, natomiast Premium Ug= 0,5 W/m²K. Obydwa typy szkleń zespolonych zapewniają trzecią klasę izolacji akustycznej oraz zyski ciepła na poziomie 0,54.

Solidna oprawa

Wysoka jakość pakietów szybowych musi znajdować uzupełnienie w konstrukcji, a także w samym procesie montażu. Okna Roto wyposażone są w wysokie profile okienne (11,5cm) oraz dodatkowe docieplenie w postaci termo-bloku WD, który poprawia efektywność energetyczną całego okna (9% dla RotoQ, 15% dla Designo). Szeroki wybór zestawów przyłączeniowych oraz łatwy montaż minimalizują ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że dach nie stanie się miejscem powstawania mostków cieplnych.

źródło: Okna Roto