Opodatkowanie najmu krótkoterminowego

Wynajmując mieszkania na krótki termin w atrakcyjnych pod kątem turystycznym miejscowościach, trzeba wziąć pod uwagę, że tego rodzaju czerpanie korzyści z operowania nieruchomością musi zostać poddane określonemu systemowi opodatkowania. Nie ma żadnej różnicy, czy decydujemy się na zwykły, całoroczny najem, czy tylko na chwilowe udostępnienie lokum. Takie same przepisy obowiązują w obu przypadkach. Najem krótkoterminowy z prawnego punktu widzenia stanowi rodzaj działalności gospodarczej. Mamy do czynienia z działalnością usługową w trybie ciągłym, ale także możliwą do wykonywania w trybie sezonowym.

Decydując się na prowadzenie wynajmu krótkoterminowego, musimy:

  • dokonać jego rejestracji
  • zdecydować, czy wynajmujemy nieruchomość w trybie ciągłym czy sezonowym, w przypadku najmu długoterminowego zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 8,5%

Są jednak przypadki, gdy nie trzeba się rejestrować. Jeśli chcemy komuś podnająć nieruchomość okazjonalnie, np. na 3 tygodnie i ani dnia dłużej – możemy to zrobić, ponieważ nasza działalność jest niezorganizowana i nieregularna, chwilowa. Granic jednak nie udaje się jasno ustalić, dlatego najmujących ostrzega się, żeby dla świętego spokoju zarejestrować działalność gospodarczą, aby później nie mieć problemu z urzędem skarbowym.


O tym jak zacząć zarabiać na flipach czytaj tu:
http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/


Najem krótkoterminowy i podatek dochodowy

Jeśli wynajmujemy nieruchomości w trybie mieszanym, czyli w sezonie na krótko, a poza nim – na dłużej, to prawo nakazuje oba te rozwiązania rozliczać jako działalność gospodarczą. Przychody nie mogą być zaliczane do dwóch odmiennych źródeł. Jeśli najmujący ma wątpliwości przy akceptowaniu tego rozwiązania, może się ubiegać o możliwość indywidualnej interpretacji.

Podatek dochodowy opłaca się w oparciu o:

  • zryczałtowaną wartość z karty podatkowej, jeśli nie mamy na stanie więcej , niż 12 pokoi
  • ryczałt posiada stawkę 17%
  • podatek ogólny posiada stawkę 18% i 32%
  • podatek liniowy posiada stawkę 19%

Zwolnienia z podatku dochodowego

Są możliwe, ale pod warunkiem, jeśli wynajmujemy nie więcej, niż 5 pokoi i to w obszarze wiejskim z gospodarstwem rolnym. Najem krótkoterminowy naturalnie opodatkowany jest stawką 8% VAT. Tutaj nie ma szans na zwolnienia charakterystyczne dla wynajmowania długoterminowego. Możliwość zwolnienia z VAT pojawia się w sytuacji, gdy obrót z prowadzenia i zarządzania nieruchomościami w skali rocznej nie przewyższa wartości 200 tys. Złotych. Nie każdy przedsiębiorca wynajmujący nieruchomości dociera do tego progu. Najczęściej mogą sobie pozwolić na to udogodnienie ci, którzy prowadzą kilka lub kilkanaście nieruchomości jednocześnie. Największą szanse na zwolnienie z VAT mają właściciele nieruchomości z dużych miastach i atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie panuje stały napływ chętnych do skorzystania z miejsc zamieszkania na określony czas. Jeśli najem prowadzony przez nas na krótki czas jest naszą działalnością gospodarczą, konieczna będzie zmiana sposobu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Naliczać się go będzie w oparciu o wyższą stawkę, niż dla typowych budynków do zamieszkania, tzn. odpowiedniej dla lokali, których funkcjonowanie oparte jest o działalność gospodarczą.

Ryzykantów nie brakuje

W każdej branży działalności gospodarczej znajdą się ryzykanci uciekający od płacenia należnych podatków. Także w kwestii najemców nieruchomości mamy do czynienia z tego typu procederem. Za nieudokumentowanie dochodów i nieprzedstawienie ich urzędowi skarbowemu grożą wysokie kary, w skrajnych sytuacjach także ograniczenie wolności.


Artykuł sponsorowany: FlipNaPierwotnym.p