Profesjonalne środki dla obiektów medycznych

Obiekty medyczne to miejsca, w których dbanie o czystość ma znaczenie priorytetowe. Przestrzeganie zasad BHP oraz dokładne, zgodne z planem higieny sprzątanie pozwala zachować komfort oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. W przypadku placówek służby zdrowia wizualna czystość to za mało. Konieczne jest zadbanie o higienę na najbardziej elementarnym poziomie, aby zapobiec namnażaniu się niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów.

Czyszczenie obiektów medycznych – o czym należy pamiętać?

Utrzymywanie czystości w obiektach medycznych podlega jasno określonym standardom opisanym w planie higieny placówki. Warto pamiętać o kilku podstawowych wytycznych, uniwersalnych dla ogółu obiektów medycznych. Przede wszystkim sprzątaniem mogą się zajmować jedynie osoby odpowiednio do tego przeszkolone.  W przypadku publicznych placówek służby zdrowia są to zwykle etatowi pracownicy gospodarczy. Większe placówki prywatne zwykle zatrudniają do tego zadania zewnętrzne firmy. Placówki medyczne są podzielone na strefy o rożnych poziomach ryzyka zakażenia i pracownicy sprzątający muszą dokładnie wiedzieć jakie zasady sprzątania obowiązują w każdej z nich. Muszą zwrócić też szczególną uwagę na kolejność sprzątania poszczególnych sal oraz częstotliwość czyszczenia określonych powierzchni. Przygotowanie pracownika to za mało. Bardzo istotny jest profesjonalne narzędzia i sprzęt, przystosowane do specyfiki danego obiektu medycznego oraz specjalistyczne środki do mycia i dezynfekcji.

Środki do czyszczenia obiektów medycznych – jakie powinny być?

W przypadku placówek medycznych stosuje się inne środki niż w prywatnych gospodarstwach domowych. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Bezpieczeństwo stosowania – przy stosowaniu zgodnym z instrukcją na opakowaniu, środki nie powinny podrażniać dróg oddechowych.
  • Bezpieczeństwo dla powierzchni – nie mogą działać niszcząco na sprzęt medyczny czy inne czyszczone obiekty. Bardzo ważne jest, aby dostosować środek do konkretnej powierzchni, np. nie używać preparatów alkoholowych wobec powierzchni wrażliwych na działanie alkoholi.
  • Skuteczne usuwanie mikroorganizmów – muszą wykazywać udowodnione działanie grzybobójcze, prątkobójcze, wirusobójcze, bakteriobójcze, w zależności od potrzeb.
  • Uniwersalność – im szersze spektrum zastosowań danego preparatu, tym prostsze jego stosowanie i niższe koszty zakupu środków czyszczących. Najczęściej placówki decydują się używać preparatów, które mogą być stosowane wobec różnego rodzaju powierzchni i sprzętów, np. Cif Professional 2in1 Washroom Cleaner, który jest doskonale dostosowany do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej.

Na szczęście dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, preparaty do mycia i dezynfekcji są coraz bardziej skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów medycznych, których głównym celem jest przywracanie zdrowia pacjentom.

Artykuł powstał przy współpracy z Pro Formula By Diversey.