O czym pamiętać meblując pokój dziecka?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że rozplanowanie mebli w pokoju dziecięcym ma dość silny wpływ nie tylko na rozwój małego człowieka, który w nim mieszka, ale także determinuje jego osobistą, dziecięcą przestrzeń. Cała przestrzeń powinna być zatem zaprojektowana w sposób klarowny, praktyczny oraz być bezpieczna dla małego dziecka.

Jak wybrać meble?

Jeśli twoje dziecko jest nadal bardzo małe i zaczyna chodzić, trzymając się za rękę, powinieneś również pamiętać o bezpieczeństwie. Meble o ostrych krawędziach ze szklanymi lub metalowymi wstawkami mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę przy wyborze mebli? Przede wszystkim jest to niezawodność całej konstrukcji i absolutne bezpieczeństwo małego badacza. Dlatego zwróć szczególną uwagę na funkcjonalność mebla, jego jakość, a także jego odporność na zabrudzenia i różne uszkodzenia. Przed wykonaniem aranżacji pokoju dziecięcego spróbuj zdecydować, ile miejsca chcesz poświęcić na aranżację mebli. Meble dla dzieci należy dobierać na podstawie wielkości pokoju. Jeśli wymiary twojego pokoju są wystarczające, wybierz meble, które są kompaktowe i najlepiej wielofunkcyjne: aby można je było złożyć w dowolnym momencie lub odwrotnie, rozłożyć. Konieczne byłoby przyjrzenie się bliżej meblom, które nie wymagają stałej wymiany. W tym przypadku łóżeczko dla małego dziecka szybko zamienia się w miejsce do spania dla nastolatka, a poprzednia sofa zamieniła się w łóżko piętrowe dla chłopca lub dziewczynki. Takie meble nie będą wymagały ciągłej wymiany i kosztów materiałowych, mogą „rosnąć” wraz z dzieckiem i ciągle się zmieniać. Należy pamiętać, że meble będą się różnić w zależności od wieku dziecka. Pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym powinien raczej przypominać bajeczną scenerię o jasnych kolorach. Po tym, jak nasze dzieci pójdą do szkoły, wnętrze powinno być bardziej surowe, aby nie odwracać uwagi dziecka od początku niezależnego życia, czytania i odrabiania lekcji.

Zobacz także: https://www.ctmpolonia.pl/jak-wlasciwie-dobrac-meble-dla-dziecka/

Podziel mieszkanie na strefy

Z czasem coraz więcej rzeczy gromadzi się w pokoju dziecinnym. Plac zabaw dla dzieci po 6. roku życia zmienia się, ustępując miejsca „dodatkowym” wymiarom obszaru do nauki, który obejmuje nie tylko liczne półki na książki i materiały dydaktyczne, ale także biurko z wygodnym siedziskiem. W pokoju dziecięcym należy wydzielić kilka stref: na pracę i zabawę. Pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na wybór stołu. Wysokość stołu dla dziecka powinna być w przybliżeniu na poziomie klatki piersiowej dziecka, a nogi dziecka podczas siedzenia muszą być ustawione pod kątem prostym. Nasze dzieci rosną bardzo szybko i aby nie kupować stołów każdego roku, zwróć uwagę na stoliki, które mogą szybko zmieniać wysokość wraz z wiekiem. Kup krzesło, w którym można również regulować na wysokość, a unikniesz niepotrzebnych kosztów materiałowych związanych z aktualizacją mebli. Należy również zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są meble dziecięce.

A może inaczej?

Aby zmienić oblicze pokoju dziecka wcale nie trzeba wprowadzać rewolucji. Czasami wystarczy pomysł i odpowiednia realizacja. Bardzo ciekawy efekt dają np. gałki do mebli (np. dotmanufacture.com). Można zarówno zamówić już gotowe wzory jak i zlecić zaprojektowanie gałek pod konkretne pokoje.