pomoc prawnika

Podział majątku – gdzie szukać pomocy prawnej?

Sprawy o podział majątku mogą być bardzo trudne, dlatego wiele osób, które są właścicielami majątku przeznaczonego do podziału, szuka wtedy pomocy prawnej. Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika? Gdzie można znaleźć specjalistów w zakresie podziału majątku?

Podział majątku – co to jest?

Pod kątem prawnym podział majątku jest procedurą, której celem jest dokonanie wydzielenia własności ze współwłasności. Zatem wtedy, gdy majątek był własnością dwóch lub większej liczby osób, wtedy w procesie podziału majątku dochodzi do jego rozdzielenia.

Przeprowadzenie podziału majątku może odbywać się polubownie, czyli współwłaściciel samodzielnie rozdzielają go pomiędzy siebie tak, aby każda strona była usatysfakcjonowana wykonanym podziałem. Zdarza się jednak, że nie jest to możliwe, ponieważ jedna ze stron nie jest zadowolona z zaproponowanego podziału. Wtedy sprawa kierowana jest do sądu.

Kiedy ma miejsce podział majątku?

Do podziału majątku może dojść w różnych sytuacjach, dlatego też jest to proces dość powszechnie spotykany. Kiedy najczęściej wykonuje się podział majątku?

Rozwód

Gdy małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej po ślubie, wówczas gromadzony przez nich majątek staje się wspólny. W takiej sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na rozwód, dochodzi także do podziału majątku, jaki wspólnie zebrali.

Spadek

Druga sytuacja, gdy prowadzony jest podział majątku, ma miejsce wtedy, gdy majątek ten jest przedmiotem spadku. Wtedy, gdy spadkobiercy mają trudności z rozdzieleniem masy spadkowej pomiędzy siebie, ponieważ spadkodawca nie wskazał dokładnie, co ma otrzymać każdy z nich, mogą pojawić się spory.

Darowizna

Do podziału majątku może też dochodzić na skutek darowizny, gdy została ona przekazana kilku osobom, na przykład wtedy, gdy dzieci otrzymują w darowiźnie nieruchomość gruntową od rodziców.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej przy podziale majątku?

Nie zawsze polubowne rozwiązanie spraw o podział majątku jest możliwe. Wówczas, gdy sprawa ma trafić do sądu, wiele osób decyduje się na pomoc prawnika.

Wsparcie specjalisty w dziedzinie prawa pozwala wtedy na łatwiejsze przejście całego sporu. Prawnik może wtedy doradzić najlepsze rozwiązania oraz reprezentować klienta w sądzie, zapewniając mu większy komfort i mniejszy stres.

Pomoc prawna – podział majątku Gliwice – https://klgkancelaria.pl/porada-prawna/ z ofertami kancelarii prawnych zajmujących się pomocą w ramach podziału majątku można zapoznać się w internecie.

Gdy zatem pojawiają się problemy z podziałem majątku, pomoc doświadczonego adwokata lub radcy prawnego może być wtedy nieoceniona.