Pomocna wyciągarka samochodowa

Pomocna wyciągarka samochodowa

Wyciągarki samochodowe z reguły kojarzą się z hardcorowymi użytkownikami ciężkich terenowych aut i quadów, dla których ciężkie rajdy to chleb powszedni. Jednak korzyści ze stosowania tego rodzaju sprzętu mogą docenić także inni użytkownicy pojazdów mechanicznych. Dlatego warto podsumować, w jakich sytuacjach może przynieść takie urządzenie zamontowane w aucie.

Trudna przeprawa

Najczęstszym scenariuszem użycia wyciągarki jest zakopanie się pojazdu i konieczność wydobycia go z głębokiego piasku, błota lub śniegu. Urządzenie przyda się także do wyciągnięcia innego, unieruchomionego pojazdu. Miłośnicy ciężkiego terenu czasami zaopatruję się nawet w dwie wyciągarki, jedną z przodu zaś drugą z tyłu pojazdu, co znacznie ułatwia działanie w trudnych warunkach.

Wyciągarki można także użyć do wydobycia z trudnego terenu lawety z uszkodzonym pojazdem.

Mieszkańcom wsi urządzenie takie może pomóc zimą w uwolnieniu auta z zaspy lub ściągnięcia z drogi dużych konarów po silnych opadach śniegu albo też po gwałtownej letniej burzy – bez konieczności wzywania pomocy w postaci ciągnika lub innego, ciężkiego sprzętu. Urządzenie pomocne będzie także w wyciągnięciu auta z rowu, rozmiękniętej drogi gruntowej lub łąki, która tak ciekawie i niewinnie wyglądała z drogi. Wyciągarki przydadzą się na wsi nie tylko przy autach – służą czasem także do wyciągnięcia zakopanego, zaparkowanego dawniej ciągnika czy przyczepy z podtopionego pola lub łąki.

W zależności od potrzeb warto wybrać o odpowiednich parametrach. Podczas zakupu pomogą przedstawiciele firmy Dragon Winch, która oferuje szeroki wybór wyciągarek do różnego rodzaju pojazdów.

Inne możliwości wykorzystania wyciągarek

Inne, nietypowe wyzwania, przy których pomoże wyciągarka samochodowa to np. żeglarstwo. Urządzenie pomocne będzie wtedy przy zwodowaniu łodzi lub jachtu do wody oraz ściągnięciu jej z powrotem na brzeg. Doraźnie można użyć wyciągarki przy domu – do napędzania bloczka budowlanego lub garażowego. Dzięki jej pomocy daje się także ściągnąć pnie i konary drzew owocowych, a nawet wyrywać korzenie drzew z gleby.

Dla kogo jest wyciągarka?

Wyciągarki w pojazdach docenią przede wszystkim ci użytkownicy, którzy często mają do czynienia z jazdą po kiepskiej jakości drogach lub wręcz bezdrożach. To wbrew pozorom nie tylko miłośnicy jazdy off-road, ale także, a może nawet przede wszystkim, osoby, które z racji wykonywanego zawodu część czasu spędzają w mniej lub bardziej trudnym terenie. Są to np. pracownicy firm energetycznych naprawiających sieci energetyczne i trakcyjne. Wyciągarki docenią także leśnicy oraz pracownicy leśni, czy wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych prowadzonych w ciężkim terenie, np. w czasie budowy dróg, energetycznych linii przesyłowych, gazociągów lub wodociągów. Wyciągarki samochodowe docenią ponadto mieszkańcy wsi, zwłaszcza tych położonych na uboczu. Te urządzenia pozwolą w miarę szybko uwolnić auto z uwięzi bez oczekiwania na specjalistyczną pomoc drogową, która w ciężkich warunkach mogłaby nawet w ogóle nie dojechać.