oszczednosci zakupowe

Rozsądne kupowanie sposobem na oszczędności

Kto z nas nie chciałby kupować wszystkich niezbędnych produktów, a przy tym nie przepłacać? Wbrew opinii wielu osób jest to możliwe. Trzeba jednak nauczyć się kupować rozsądnie, z czym większość z nas ma problemy. Jak wydawać mniej niczego sobie nie odmawiając?

Zastanówmy się co naprawdę jest nam potrzebne

Oszczędzanie nie będzie dla nas dotkliwie odczuwalne, jeżeli będziemy kupować wszystkie produkty, które są nam potrzebne. Niestety często zdarza się, że robimy zakupy nieprzemyślane, kupujemy pod wpływem impulsu. W rezultacie wydajemy dużo pieniędzy i wyrzucamy żywność, której nie jesteśmy w stanie skonsumować. Koniecznie zacznijmy planować posiłki i nauczmy się robić listy zakupów.

Selekcjonujmy sklepy

Nigdy nie zaoszczędzimy jeżeli będziemy robić zakupy w sklepach słynących z wysokich cen. Jednocześnie jeśli tylko taki sklep znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, sprawdźmy czy dojazd do tańszego supermarketu nie sprawi, że koszty się wyrównają (dodatkowo uwzględnijmy, że czas to również pieniądz).

Gdy nie mamy w pobliżu sklepu oferującego niskie ceny i wysokiej jakości produkty, być może warto jest rozważyć zrobienie zakupów przez internet. Wiele sklepów internetowych oferuje swoim klientom atrakcyjne promocje, a także możliwość darmowej dostawy przy zamówieniu o określonej wartości. Kupując online oszczędzamy również wiele czasu.

Rozważnie korzystajmy z gazetek promocyjnych 

Gazetki promocyjne mogą pomóc nam w oszczędzaniu, ale tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z nich rozsądnie. Zdecydowanie unikajmy kupowania całego przecenionego asortymentu. Robiąc zakupy musimy mieć pewność, że wykorzystamy dane produkty w najbliższym czasie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że gazetki promocyjne są tworzone po to, żeby zwabić klienta do sklepu, a nie umożliwić mu oszczędzanie. Korzystanie ze wszystkich promocji sprawi, że będziemy wydawać za dużo.

Oczywiście jeśli chcemy – możemy zrobić zapasy. Postarajmy się jednak kupować większe ilości tylko tych produktów, które posiadają dłuższy termin ważności (na przykład chemię gospodarczą, makarony, cukier, masło,  mąkę, konserwy).

Dzieci zostawmy w domu

Zabieranie dzieci na zakupy niemal zawsze oznacza większe wydatki. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które podczas pobytu w sklepie nie upomni się o zabawkę lub słodycze. Jeżeli nie mamy z kim zostawić swoich pociech, lepiej zróbmy zakupy przez internet.

Płaćmy kartą debetową lub gotówką

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy może być płacenie gotówką (zabieramy ze sobą odliczoną kwotę) lub kartą debetową, na której znajdują się jedynie środki pozwalające na opłacenie zaplanowanych produktów. Zdecydowanie pozbądźmy się wszystkich kart kredytowych. Jeżeli nie potrafimy oszczędzać, możemy mieć przez nie poważne kłopoty.

Oszczędzanie uzgodnijmy z partnerem

Jeżeli jesteśmy w związku i chcemy oszczędzać, powinniśmy przedyskutować to z naszym partnerem. Szanse na zaoszczędzenie pieniędzy są nikłe, gdy jedna ze stron nie czuje potrzeby ograniczania wydatków.