Rusztowania na budowie

Rusztowanie przy budowie domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę wybierając je?

Budowa domu jest nie lada wyzwaniem, jeśli zależy nam na stworzeniu solidnego budynku, któremu nie straszny jest wiatr, deszcz i inne kataklizmy. Oczywiście to olbrzymia przenośnia, jednak w praktyce ma ona ogromne znaczenie. Budynek powinien być solidnie wykonany, aby posłużył pokoleniom, a zarazem był bezpieczny. Bezpieczeństwo to podstawa, także w trakcie powstawania naszego domu marzeń. Możemy je zapewnić między innymi za pomocą solidnych rusztowań. Jakie jednak należy wybrać, aby spełniły swoją rolę? Podpowiadamy.

Rusztowanie – jeden rodzaj wystarczy?

Większość inwestorów szuka tak zwanego złotego środka, czyli jednego rusztowania z pomocą którego zabezpieczy wszelkie prace na budowie. Idąc tym tropem uważa, że przecież można w zależności od złożenia dopasować rozmiar do przestrzeni. Tutaj trzeba przyznać, że jest to możliwe, ale przy wykorzystaniu wyłącznie modułów rusztowania warszawskiego. W pracach związanych z podwieszaniem sufitów za pomocą płyt gipsowych wykorzystamy zaledwie kilka elementów, natomiast na skrajnych ścianach złożymy je w całości. Jeśli więc postawimy na jedno rusztowanie, to jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze? Jakie niezbędne minimum musi spełniać, aby zapewniło bezpieczeństwo podczas wykonywania poszczególnych prac związanych z budową domu jednorodzinnego.

Bezpieczeństwo ma znaczenie

Zadaniem rusztowań jest przede wszystkim zapewnienie wspomnianej ochrony wszystkim osobom, które pojawiają się na budowie. Dotyczy to zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy większość prac chcą wykonać na tak zwaną własną rękę. W przypadku osób niedoświadczonych, dobrego rodzaju rusztowania są szczególnie bardzo ważne. Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie uchroniły one kogoś przed utratą zdrowia, a nawet życia. Kolejna, bardzo ważna kwestia, to łatwość użytkowania rusztowań. Tutaj znów kłania się w pas określenie, kto będzie prowadził prace budowlane. Doświadczeni specjaliści rodzaj łączeń rusztowania w większości sprowadzą na dalszy plan, więc często korzystają z rusztowań rurowo-złączkowych, albo też systemowych. Osoby, które są nowicjuszami w temacie rusztowań, mogą ograniczyć się pracy z prostymi konstrukcjami. Należą do nich na przykład rusztowania ramowe czy tez rusztowania warszawskie. Pierwszy typ tego typu konstrukcji jest stosunkowo łatwy do złożenia z racji tego, iż jest wykonany z aluminium. W łatwy sposób operuje się wykonanymi z niego elementami.

Jeżeli w planach mamy budowę dużego domu, wówczas warto zastanowić się nad zakupem rusztowań jezdnych. To bardzo duże ułatwienie w przemieszczaniu się z jednej ściany na drugą. To także znakomite rozwiązanie w przypadku prowadzenia prac wykończeniowych. Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy jednak pomyśleć jeszcze o zakupie dodatkowych zabezpieczeń w postaci na przykład balastu, bądź stabilizatora.

Rusztowania, a trwałość

Inwestując w zakup rusztowania (https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/) warto mieć na uwadze to, że nie jest to jednorazowy wydatek, a przynajmniej – nie powinien taki być. Tutaj warto więc zwrócić na materiał z którego zostało ono wykonane. Jeśli zdecydujemy się na rusztowania ze stali nierdzewnej lub aluminium, wówczas nie musimy martwić się o powstanie na nich korozji. Ostatnie są także dość lekkie. Z kolei rusztowania warszawskie ważą więcej. Stal, a zwłaszcza niemalowana szybciej się zestarzeje.

Artykuł powstał we współpracy z SZAL-BUD – sprzedaż i wynajem rusztowań