Studnie głębinowe – co warto o nich wiedzieć?

Zakładanie własnych studni jest coraz powszechniejsze. Studnie głębinowe pozwalają na znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji domu mieszkalnego, a także uniezależniają od wodociągów. Posiadanie własnego źródła wody jest konieczne w sytuacjach, gdy podłączenie do takich sieci jest niemożliwe lub jest bardzo drogie. Co warto wiedzieć o studniach głębinowych?

Jak działa studnia głębinowa?

Według definicji studnia głębinowa to otwór w ziemi, który ujmuje wody podziemne. Studnia głębinowa nie może funkcjonować bez pompy. Decydując się na budowę studni głębinowej, należy wybrać odpowiednie pompy głębinowe w Poznaniu. Pompa jest zanurzona w studni, a w momencie odkręcenie kranu, ciśnienie pobierze ze studni wodę. Studnia głębinowa często jest wykorzystywana do podlewania ogrodu, pola uprawnego czy sadu.

Rodzaje studni głębinowych

Studnie głębinowe mogą reprezentować różne rodzaje. Każda z nich ma pewną specyfikę. Firmy zakładające studnie głębinowe w Poznaniu, wykonują odwierty zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem klientów. Studnie głębinowe mogą być wwiercone, czyli powstałe w wyniku wywiercenia otworu o głębokości 20 metrów. Posiadają one specjalny system, pozwalający korzystać z wód podziemnych. Istnieją także studnie kopane. Mają one kilka metrów, a wodę pobiera się za pomocą wiaderek.

Studnia głębinowa – o czym pamiętać?

Przed założeniem studni głębinowej, należy odpowiednio sprawdzić teren. Warto także sprawdzić plan zagospodarowania terenu. Może się zdarzyć, że studnia na danym terenie nie może być założona. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wód gruntowych. To pozwoli odpowiednio dobrać metodę odwiertu, system rur, pompę i rodzaj filtrów.

Studnia głębinowa to świetna alternatywa, kiedy w okolicy występują awarię i wodociągi są nieczynne. To doskonały pomysł dla ogrodników, którzy chcą dbać o swoje plony. Ważne, by zakładając studnię głębinową, zainwestować w dobrej jakości pompę, która będzie odpowiadała za bezproblemowy przepływ wody. Warto pamiętać o okresowych badaniach wody.