Szlachetna perliczka – zdrowa i smaczna

Mięso perliczki od dawna cenione jest za wyjątkowy smak i niezwykłe walory odżywcze. To najzdrowszy i najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Warto bliżej się przyjrzeć temu drobiowemu rarytasowi.

Drobiowy rarytas

Perlica to stosunkowo duży ptak zaliczany do rzędu kuraków, rodziny bażantowatych i podrodziny perliczek. Nazwa wzięła się od plam na piórkach, które do złudzenia wyglądem przypominają perły. Tak jak w latach 70. I 80. XX wieku, tak też dzisiaj perliczka jest drobiowym rarytasem. W Polsce perliczka chowana jest głównie w dolinie Baryczy. Jest ptakiem wolnorosnącym, karmionym wysokiej jakości paszami z dodatkiem zboża. Swoje szlachectwo zawdzięcza wyjątkowym walorom, nie tylko smakowym. Mięso perliczki jest wyjątkowo soczyste i delikatne, ma lekki posmak dziczyzny, który nie powinien odstraszyć miłośników lekkich, a zarazem wyrazistych potraw.

Wartości odżywcze

Perliczka nie tylko dobrze prezentuje się na stole, ale także posiada cenne dla organizmu człowieka wartości odżywcze. Mięso perliczki jest dwukrotnie chudsze niż mięso kurczaka. 100 g mięsa zawiera tylko 160 kcal. W mięśniach perliczki zawartość tłuszczu oscyluje w granicach 0,8-1,1%, a w mięśniach podudzi od 2 do6%. Bogate jest w białko (średnio 25%), magnez, potas, żelazo, witaminy B1, B2, E, nienasycone kwasy tłuszczowe. Perliczki ważą od 1.3 do 2.0 kilogramów. Perliczka to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia i dbających o linię. Szczególnie polecana osobom walczącym już z otyłością i cukrzycą oraz stosującym dietę wysokobiałkową lub niskotłuszczową.

Perliczka na tysiąc sposobów

Obecnie mięso perliczki można dostać praktycznie w każdym dobrym sklepie. Najczęściej perliczka jest dostępna w całości, ale coraz częściej można także kupić poszczególne elementy pakowane oddzielnie (filet, noga, zestaw rosołowy). Mięso perliczki to wdzięczny produkt dla kucharza z powodu dużej łatwości w obróbce termicznej. Idealnie nadaje się zarówno do pieczenia, jak i duszenia, smażenia czy gotowania. W polskiej kuchni podawanie perliczki ma długą tradycję. Wiele jest także sprawdzonych przepisów na przyrządzenie mięsa z perliczki. Jednak każdy szef kuchni ma własny sposób na jej przyrządzenie, tak, aby zachować soczystość mięsa i wydobyć jego wyjątkowy smak i aromat. Najlepiej przyrządzić perliczkę w urządzeniu do wolnego gotowania, gdzie w specjalnym worku próżniowym łatwo osiągnie temperaturę pozwalającą na ścięcie białka bez utraty soków i cennych składników. Zwolennikom tłustszych i bardziej soczystych potraw można polecić upieczenie perliczki z boczkiem lub odrobina słoniny. Tak jak w przypadku innych rodzajów drobiu, smak perliczki można wydobyć przy pomocy owoców, zwłaszcza duszonych jabłek. Wielu współczesnych mistrzów kulinarnych wskazuje, że choć mięso perliczki to znany od dawien dawna produkt, to wykorzystując nowe składniki, można z perliczki przyrządzić wykwintne, nowoczesne i nieszablonowe danie.