10 najczęściej pobieranych aplikacji na Androida

10 najczęściej pobieranych aplikacji na Androida

W bazie sklepu Google Play, w którym możemy pobierać aplikacje na urządzenia z systemem operacyjnym Android, znalazło się na koniec 2017 roku 3,6 miliona aplikacji. Tak ogromna baza programów to efekt wielu lat pracy deweloperów. Sprawdźmy, jakie aplikacje najczęściej użytkownicy pobierali na swoje urządzenia mobilne.

297 milionów pobrań w ciągu jednego miesiąca

Według publikacji Priori Data w kwietniu 2018 sklep Google Play odnotował 297 milionów pobrań, zdecydowanie więcej niż App Store, czyli sklep głównego konkurenta – Apple. Nie ma jednak w tym nic dziwnego – z Androida korzysta wiele marek. Jest on zainstalowany m.in. na smartfonie Motorola Moto C i na urządzeniach innych firm.

Poniżej przedstawiamy listę aplikacji, które cieszyły się we wspomnianym miesiącu największym powodzeniem:

  • WhatsApp – 66,34 mln pobrań. Aplikacja służąca jako komunikator, jest używana na świecie przez ponad miliard osób w 180 krajach. Umożliwia m.in. korzystanie z połączeń głosowych, ale można również za jej pomocą wysyłać wiadomości tekstowe. Aplikacja pozwala prowadzić czat grupowy, jak również dzielić się plikami – maksymalna wielkość jednego to 100 MB.
  • Messenger – 51,54 mln pobrań. Na drugiej pozycji również znalazł się komunikator. Tym razem to oficjalny komunikator Facebooka. W połowie kwietnia 2017 roku z Messengera korzystało ponad 1,2 mld osób. Daje on ogromne możliwości, m.in. połączenia głosowe, rozmowy video, prowadzenie rozmów grupowych. Aplikacja ma również swoją wersję Lite, która także znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.
  • Helix Jump – 32,07 mln pobrań. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła gra. Na czym ona polega? Jest oczywiście bardzo prosta, ale przy tym grywalna. Chodzi w niej o przesuwanie piłeczki tak, by spadła o piętro niżej. Nie można jednak przy tym dopuścić do jej upadku na czerwone pole. Gra jest darmowa, ale niestety podczas zabawy towarzyszy nam wiele reklam – również w czasie samego grania. Wszystkich nie usuniemy, nawet płacąc za… wersję bez reklam.
  • Instagram – 25,53 mln pobrań. Aplikacja umożliwia łatwiejsze korzystanie z tego popularnego serwisu społecznościowego. Pozwala robić zdjęcia i nagrywać filmy, które później można uatrakcyjnić za pomocą filtrów. Podczas dodawania zdjęć mamy możliwość ich automatycznego publikowania w innych serwisach społecznościowych, m.in. na Facebooku.
  • PUBG MOBILE – 24,11 mln pobrań. Jest to mobilna wersja Playerunknown’s Battlegrounds. Na wyspę trafia 100 graczy – nie mają niczego, nawet ubrań. Wszystko muszą znaleźć samodzielnie na wyspie. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre odwzorowanie broni czy samochodów. Oczywiście wysoka jakość obrazu wymaga smartfona z solidnymi podzespołami.
  • Facebook – 21,94 mln pobrań. Kolejna aplikacja, która ułatwia korzystanie z serwisu społecznościowego. Facebooka nie trzeba nikomu przedstawiać. Aplikacja umożliwia sprawniejsze przeglądanie tablicy, zdjęć czy dodawanie wiadomości.
  • Garena Free Fire – 20,92 mln pobrań. Według wielu to najlepsza strzelanka survivalowa na urządzenia mobilne. W rozgrywce uczestniczy 50 graczy, którzy trafiają na odległą wyspę. Gra zbiera bardzo dobre recenzje, a użytkownicy doceniają fakt, że wraz z kolejnymi aktualizacjami jest ona coraz lepsza.
  • Facebook Lite – 20,49 mln pobrań. Uproszczona wersja aplikacji Facebook. Zajmuje mniej miejsca, szybciej się ją pobiera. Aplikacja umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji Facebooka, takich jak wysyłanie wiadomości i konwersacje grupowe, udostępnianie zdjęć czy otrzymywanie powiadomień.
  • Messenger Lite – 17,89 mln pobrań. Tym razem „lżejsza” wersja aplikacji Messenger. Wyłączono w niej niektóre funkcje, które znamy z pełnej wersji. M.in. chodzi tutaj o obsługę SMS-ów, dymków czatu czy zdjęcia dnia. Plus jest taki, że wersja Lite umożliwia nam prowadzenie rozmów głosowych, oraz oczywiście to, że nie obciąża tak bardzo naszego smartfona jak wersja pełna aplikacji.
  • Wish – 16,56 mln pobrań. Aplikacja stworzona przez Polaka, służy do kupowania tanich przedmiotów z Chin. Aplikacja jest bardzo prosta, umożliwia łatwe dokonywanie zakupów za bardzo małe kwoty, ale oczywiście takie zakupy wymagają uzbrojenia się w cierpliwość – na zamówione rzeczy poczekamy średnio kilka tygodni.

Darmowe, a ułatwiające życie

Powyższa lista to zaledwie 10 pozycji, a aplikacji cieszących się ogromną popularnością jest bardzo dużo. Na szczycie znajdują się przede wszystkim programy powiązane z popularnymi serwisami i usługami. Co jakiś czas pojawia się na niej jednak zupełnie nowa aplikacja.