Trytytki

Trytytki: historia powstania i zastosowanie

Trytytki zostały dość niedawno wynalezione, ale na rynku znajduje się wiele różnych modeli. Produkt pozwoli uporządkować okablowanie w różnych miejscach: domu, pracy, biurze czy warsztatach samochodowych. Opaski zaciskowe docenią zatem majsterkowicze, budowlańcy czy właściciele domów. W tym artykule przyjrzymy się historii trytytek oraz pochodzeniu ich nazwy.

Historia trytytki

Ten produkt to dobry przykład na powiedzenie „potrzeba matką wynalazków”. Wszystko zaczęło się w 1956 roku w fabryce samolotów Boeninga. Pracownik Thomas & Betts zauważył, że układanie wiązek kabli na pokładzie jest bardzo kłopotliwe. Kable prowadzono na arkuszach ze sklejki i przytwierdzane za pomocą woskowanego sznurka. Największym problemem było wiązanie sznurka na wiązce przewodów. Często doprowadzało do przecięcia palców. Firma uznała, że konieczne jest uproszczenie tego procesu. Zadanie powierzono Loganowi, który często ulepszał różne przedmioty. Logan przez dwa lata projektował różne wersje i w końcu w 1958 roku opatentował dla firmy opaskę pod nazwą Ty-Rap. Pierwszy model opaski był wykonany z nylonu i miał przymocowaną stalową zapadkę. Proces produkcji był bardzo czasochłonny i mało efektywny, ponieważ wymagał dwóch procesów: formowania opaski i zakładania zapadki. Zapadka była dość podatna na złamanie oraz często dochodziło do jej luzowania. Znana nam dziś trytytka powstała dopiero w 1968 roku. Od tego czasu firma wyprodukowała około 300 różnych modeli trytytek.

Skąd pochodzi nazwa?

Logan, czyli projektant przedmiotu nazwał go Ty-Rap. Współcześnie krąży jednak wiele nazw: krawatka, opaska zaciskowa, zip, trytytka i trytka. Pierwotnie trytytka miała ułatwiać prowadzenie przewodów w nowo wyprodukowanych samolotach. Współcześnie jej zastosowanie jest wyjątkowo szerokie i obejmuje wiele dziedzin ludzkiej działalności. Nazwa trytytki powstałą pod koniec lat 90-tych. Została wymyślona przez polskich producentów opasek. Ideą nazwy było odróżnienie dobrej trytytki od obecnych na rynku taśm kablowych, które nie gwarantowały jakości. Firma przez ponad 20 lat ciężko pracowała nad rozwojem produktu, co pozwoliło zyskać duże grono zadowolonych klientów. Firma od 2014 roku działa pod nazwą Trytyt, co pozwala jasno określić pole ich działania.

Czym są trytytki?

Przedmiot to po prostu cienka (o różnej długości) opaska zaciskowa, której można używać na wiele sposobów. Trytytki są wykonane z bardzo wytrzymałego plastiku i wyróżnia je odporność na działanie czynników atmosferycznych. Budowa opaski to linka z grubszym końcem posiadającym zapięcie. W zapięciu wykorzystuje się mechanizm zapadkowy. Działanie trytytki jest bardzo proste i polega na zapadnięciu ząbków. Zaciśnięta w taki sposób opaska nie ulegnie rozluźnieniu. Wysokiej jakości materiał wykonania nie odbarwi się pod wpływem słońca czy słonej wody. Produkty sprawdzą się do mocowania nawet podczas silnych wiatrów. Najczęściej dostępne na polskim rynku są trytytki w kolorze czarnym, białym i półprzezroczystym. Największą zaletą trytytek jest łatwość użycia. Pasek z plastiku posiada niewielki otwór. Po zapięciu opaski nie ma możliwości jej otworzenia. Aby pozbyć się trytytki należy przeciąć ją specjalnym nożykiem lub przecinakiem. Produkty są dostępne w sklepach budowlanych oraz innych marketach.

Zastosowanie trytytek

Opaski zaciskowe najbardziej docenią majsterkowicze. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest połączenie dwóch elementów lub spięcie kilku przedmiotów w całość. Pomoże to uporządkować kable nawet w biurze, czy w domu. Opaski zaciskowe będą grupować kable telekomunikacyjne, sprzęt komputerowy, kable kina domowego czy przewody głośnikowe. Sprawdzą się więc w domu, biurze, pracy czy podczas imprez masowych. Czarne opaski posiadają warstwę ochronną i sprawdzą się na budowach czy przy wzmocnieniu garażu. Ten rodzaj jest odporny na smary, oleje i inne substancje.