Usługowa obróbka CNC – co możesz dzięki niej zyskać?

Części maszyn, elementy dekoracyjne czy konstrukcyjne – za pomocą obróbki CNC można wykonać wiele różnych produktów. Aby je uzyskać, nie trzeba jednak inwestować w drogi park maszynowy. Alternatywą jest zlecenie usługowej obróbki CNC. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Obróbka CNC – na czym polega?

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, z angielskiego CNC od Computerized Numerical Control jest rodzaje obróbki sterowanej za pomocą komputera. Kieruje on odpowiednio narzędziem do obróbki i wykonuje produkt według komputerowego projektu.

Obecnie obróbka CNC jest możliwa do prowadzenia za pomocą różnych typów maszyn. Zaliczają się do nich głównie:

  • Frezarki CNC,

  • Tokarki CNC,

  • Drążarki CNC.

Do przeprowadzenia prac konieczne jest wtedy przygotowanie projektu komputerowego, który następnie jest wykorzystywany przez maszynę do wykonania produktu z konkretnego materiału, na przykład metalu, tworzywa, drewna.

Jakie są główne zalety obróbki CNC?

Prowadzenie obróbki za pomocą techniki CNC ma wiele korzyści, więc aktualnie jest to metoda bardzo często wybierana w wielu branżach.

Wśród najważniejszych zalet związanych z obróbką CNC znajdują się:

  • Wysoka precyzja wykonania elementów,

  • Maksymalna zgodność z projektem,

  • Wysoka powtarzalność,

  • Szybkość obróbki,

  • Podwyższenie poziomu bezpieczeństwa,

  • Szerokie zastosowanie.

Te korzyści powodują, że obróbka CNC wykorzystywana jest obecnie w wielu obszarach, gdy konieczne jest wykonanie różnych typów elementów.

Dlaczego warto zlecić obróbkę CNC?

Maszyny przeznaczone do obróbki CNC są kosztowne, dlatego stworzenie parku maszynowego wyposażonego w nie jest sporym wydatkiem. Dodatkowo konieczne jest posiadanie przeszkolonych operatów CNC, którzy potrafią obsługiwać maszyny.

Wybierając usługową obróbkę CNC, firma zlecająca tego typu usługi może wtedy otrzymać niezbędne produkty odpowiadające założeniom projektowym. Produkty te przygotowywane są na zamówienie, z konkretnych materiałów wskazanych przez klienta, a także we wskazanym terminie.

Firmy, które nie dysponują odpowiednimi środkami na inwestycję, bardzo często zdecydują się na zlecenie wykonania prac. Usługowa obróbka CNC umożliwia wtedy otrzymanie niezbędnych elementów taniej i szybciej.

Przy wyborze odpowiedniej firmy wykonującej obróbkę CNC warto sprawdzić, jakim sprzętem ona dysponuje. Gdy celem jest obróbka większych elementów, należy zwrócić uwagę na maksymalne wymiary obrabianego materiału.

Dokładne informacje dotyczące oferty firm wykonujących obróbkę CNC usługowo można uzyskać w internecie.