wegiel w pielegnacji

Węgiel w pielęgnacji urody – brudzi, ale działa!

Węgiel aktywny, zwany też medycznym lub aktywowanym, ma zastosowanie nie tylko w farmacji czy przemyśle. Dzięki wyjątkowej strukturze i porowatości może pochłonąć toksyny także ze skóry, włosów i jamy ustnej. Poznajcie kosmetyczne właściwości węgla.

Węglowe kosmetyki i ich działanie

Węgiel aktywny powstaje poprzez spalanie miazgi drzewnej w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie jej aktywowanie w połączeniu z parą wodną. Jest produktem naturalnym i przeznaczonym do pielęgnacji całego ciała. Jest ponadto całkowicie bezpieczny i nie tylko nie zanieczyszcza skóry, ale wręcz całkowicie pozbawia ją najróżniejszych zanieczyszczeń. Tak! Węgiel aktywny ma zdolność pochłaniania wszelkiego rodzaju toksyn i brudu, dlatego tak chętnie sięgają po niego osoby, które na co dzień muszą radzić sobie z uporczywymi problemami skórnymi.

Kosmetyki z węglem pomogą każdemu, kto narzeka na nadmiar wydzielanego sebum, świecącą się skórę, pojawianie się zaskórników i krost, łupież, trądzik, zrogowaciały naskórek, stany zapalne na powierzchni skóry twarzy itd. Węglowe maski, peelingi, pasty oraz kremy działają na skórę przede wszystkim oczyszczająco i regulująco, ale pomagają też wyrównać kolory, pozbyć się zaczerwienień i wygładzić cerę.

Kosmetyki z węglem mogą ponadto ochronić naszą skórę przed absorbcją zanieczyszczeń z zewnątrz, głównie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Docenią je więc przede wszystkim osoby mieszkające w dużych miastach, w których powietrze jest zatrute przez smog. Jeśli szukamy skutecznego kosmetyku, który zablokuje wchłanianie toksyn przez skórę, możemy sięgnąć m.in. po krem pielęgnacyjny do twarzy z aktywnym węglem. Dodatkowo dwa razy w tygodniu możemy wykonać peeling z dodatkiem węgla kosmetycznego lub codziennie stosować kosmetyki myjące na jego bazie.

Węgiel aktywny, choć wydaje się mocnym i skutecznym narzędziem do walki z niedoskonałościami, zwykle nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwej skóry. Kupując produkty z węglem, pamiętajmy jednak, że często występują w nich rozmaite dodatki.

Jak jeszcze wykorzystać węgiel aktywny?

Ostatnio bardzo popularne są pasty do zębów zawierające węgiel. Jak wszystkie kosmetyki z węglem, początkowo mogą budzić wątpliwości – jama ustna i zęby podczas mycia powlekają się przecież istną czernią! Tymczasem każda pasta z węglem to jednocześnie pasta wybielająca zęby. Węgiel aktywny ma bowiem właściwości rozjaśniające, pochłania ponadto bakterie i toksyny znajdujące się w jamie ustnej. Po umyciu usta wystarczy wypłukać – po paście i węglu nie zostaje najmniejszy ślad. Co ważne, aktywny węgiel nie narusza szkliwa.

Topowymi produktami z węglem aktywnym są także różnego rodzaju kosmetyki myjące i detoksykujące. Węgiel znajdziemy więc głównie w pastach do mycia twarzy, maskach, peelingach, a także w mydłach. Ponieważ efektywnie działa na przetłuszczającą się skórę głowy, dodaje się go do szamponów i masek do włosów. Bardzo skutecznie wspomaga również walkę z łupieżem i pozostawia skórę głowy świeżą.