auto zastepcze

Wynajem auta po wypadku lub stłuczce – co warto wiedzieć?

Niemal każdemu kierowcy zdarzyła się drobna stłuczka. Najczęściej sprawę kończy wizyta w warsztacie i nieco uszczuplone konto bankowe. Co w przypadku, kiedy auto jest mocno poturbowane, a potrzebny jest nam samochód „na już”?

Oddanie samochodu do naprawy, która będzie wymagała wielu dni może okazać się dla tych, dla których jazda nim jest jak przysłowiowy chleb powszedni, bardzo problematyczna. Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie postawić na komunikację miejską lub po prostu nie chcemy? Z pomocą przychodzi wynajem auta w takich wypożyczalniach jak te https://www.fleetcorp.pl/ na czas naprawy dotychczasowego.

Wypadek, a ubezpieczenie OC

Jeśli nie jesteśmy sprawcami wypadku, wówczas wszelkie koszty pokrywa OC osoby za niego odpowiedzialnej. Jeśli jednak wina leży po naszej stronie, wówczas analogicznie, koszty cedowane są na naszego ubezpieczyciela. Bardzo ważne jest jednak to, żeby mieć na uwadze fakt, iż polisę OC przypisuje się nie do kierowcy, a do konkretnego samochodu.

Istnieją jednak uzasadnione przypadki, kiedy ubezpieczyciel ma prawo do tego, aby odmówić nam możliwości wynajmu auta. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy korzystamy z niego na tyle rzadko, że jego brak nie zaburzy funkcjonowania naszego, ani naszej rodziny. Kolejna kwestia, to koszt wynajmowanego samochodu. Jeśli przewyższa wartość naszego, model jest bardziej luksusowy, wówczas prawie pewne jest to, że będziemy musieli znaleźć inne rozwiązanie. Przepisy w umowie jasno określają to, że wartość wynajmowanego pojazdu powinna być zbliżona do tego, którym poruszaliśmy się do tej pory. Koniec końców nie dostaniemy auta zastępczego wtedy, gdy posiadamy drugie.

Wynajem aut na czas napraw

Kiedy nasze auto na dłużej utkwi w warsztacie, z pomocą przychodzi możliwość wynajęcia auta zastępczego. Bardzo często jest tak, że wypożyczalnie same kontaktują się z ubezpieczycielem, który zdecydował się na opłacenie wynajęcia samochodu. Najczęściej jest tak, że ten jest dostarczany pod nasz dom, jednak zdarza się również tak, że musimy stawić się po niego osobiście. Podobnie jest ze zwrotami.