zdrowe odzywianie

Zdrowe odżywianie – na czym polega?

Zdrowe odżywianie to hasło, które pojawia się coraz częściej w mediach czy też naszych znajomych. Można śmiało powiedzieć, że nastała na nie swoista moda. W praktyce jednak wiele osób nie podchodzi do tematu racjonalnie co może przełożyć się na osiągnięcie skutku odwrotnego do zamierzonego. Co więc warto wiedzieć o zdrowym odżywianiu i na czym ono polega? Podpowiadamy.

Zdrowe odżywianie odżywianie – podstawowe zasady

Zdrowe odżywianie jak sama nazwa wskazuje ma sprawić, że nasz organizm będzie w dobrej kondycji. Nie stanie się tak, jeśli nie wprowadzimy do jadłospisu produktów zawierających witaminy i minerały. Pamiętajmy także o tym, że każdy z nas jest inny, co przekłada się na zapotrzebowanie kaloryczne. Zadaniem zdrowej diety jest dostarczenie nam odpowiedniej ilości energii na cały dzień. Komponując więc posiłki koniecznie trzeba na to zwrócić na to uwagę. Nie bez znaczenia pozostaje więc jedzenie 4-5 posiłków dziennie o ustalonych porach, jak również odpowiednie spożywanie płynów.

Zdrowa dieta u osoby dorosłej

Najbardziej optymalnym planem żywieniowym, który można przypisać niemal każdemu jest równomierne rozłożenie posiłków – najlepiej na 5 dziennie. Mowa o śniadaniu, II śniadaniu, obiedzie, podwieczorku i kolacji. Mitem jest to, że ostatni posiłek należy spożywać przed godziną 18. Należy jeść kolację, ale lekkostrawną do godziny przed zaśnięciem.

Zobacz także: http://www.eleganta.pl/jak-zaczac-jesc-zdrowo/

Zdrowa dieta jest bogata w warzywa i owoce. Nie można w niej zapominać o produktach zbożowych, w tym też pieczywie pełnoziarnistym, roślinach strączkowych, oraz pełnoziarnistych produktach takich jak na przykład brązowy ryż czy pszenica oraz owies. Nie bez znaczenia jest zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów nasyconych oraz trans produkowanych przemysłowo. Można to zrobić rezygnując ze smażenia, a zastąpienia go gotowaniem na parze lub po prostu gotowaniem. Smalec zastąpmy olejem rzepakowym.

Zdrowa dieta to także rezygnacja z nadmiernego spożywania cukru, w tym także używek. Wszelkiej maści produkty przetworzone także nie powinny znaleźć się w naszym codziennym menu.

Jakość produktów ma znaczenie

Na drodze we wkroczeniu na zdrową ścieżkę żywienia powinny stanąć wysokiej jakości wyroby naturalne. Tych trzeba szukać w dobrych sklepach, takich jak ten: https://wyrobynaturalne.com/. Wartościowe produkty powinny stać się nieodłącznym elementem naszego żywienia, jeśli chcemy je określać mianem zdrowego. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkiego czego potrzebuje, a to właśnie jest sens wprowadzania do codziennego menu zdrowia na talerzu. Powiedzenie jesteś tym, co jesz jest naprawdę celne.