uprawianie kwiatow

Goździk brodaty albus – charakterystyka, uprawa

Goździk brodaty albus to roślina uprawiana w Polsce od wieków. Jest on wykorzystywany zarówno jako roślina na rabaty, jak i kwiat cięty. Co warto wiedzieć o goździkach? Jakie są warunki ich uprawy? W jakich ogrodach rośliny te sprawdzą się najlepiej?

Goździk brodaty albus – charakterystyka

Goździk brodaty albus to roślina o azjatyckim pochodzeniu. W Polsce zaczęto uprawiać go dość wcześnie, bo już w XVI wieku. Jest on rośliną wieloletnią o bardzo efektownych białych kwiatach. Prosta łodyga rośliny ma tendencję do rozgałęziania się. Liście są intensywnie zielone, naprzeciwległe, całobrzegie, eliptyczno-lancetowate. Kwiaty goździka wyrastają na krótkich szypułkach, mają postać baldachowatych skupisk przypominających główki (w jednym skupisku może się znajdować od 8 do nawet 40 kwiatów). Charakteryzuje je między innymi przyjemny zapach. Roślina jest niezbyt wysoka – zazwyczaj osiąga od 35 do 40 centymetrów wysokości. Goździk brodaty albus kwitnie od czerwca do sierpnia (pierwsze kwitnienia ma miejsce po roku od posadzenia). Przeważnie jest zapylany przez motyle (które przyciąga w dużych ilościach).

Goździk brodaty albus – uprawa

Ogrodnicy wybierający goździki przekonują, że rośliny te nie są wymagające w uprawie i sprawdzą się nawet w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy dla goździków stanowisko słoneczne, jeśli nie, nic nie szkodzi – rośliny te poradzą sobie również na stanowiskach półcienistych. Goździk brodaty albus potrzebuje podłoża żyznego. Idealnie gdyby było ono piaszczysto-gliniaste i próchnicze. Gleba musi być wilgotna. W przeciwnym razie goździki nie będą kwitły obficie, a dodatkowo przekwitną szybciej niż w optymalnych warunkach.

Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco żyzna, możemy zdecydować się na wzbogacenie jej obornikiem.

Najlepszy czas na wysiew goździków to przełom maja i czerwca. Minimalna temperatura w jakiej  wzrastają nasiona goździka brodatego to 16 stopni Celsjusza (wówczas siewki pojawiają się po około dwóch tygodniach). Ogrodnicy zalecają wysiew nasion w pojemnikach. W momencie gdy siewki będą miały 2 lub 3 listki, można przesadzić je do gruntu. Zaleca się, żeby wyhodowane rośliny posadzić na stałym miejscu jesienią, ewentualnie wczesną wiosną.

Pamiętajmy, że goździki mogą mocno się rozrastać (po przekwitnięciu nasiona opadają na grunt), dlatego dobrze jest zastanowić się nad miejscem, w którym zamierzamy je posadzić.

Goździk brodaty albus to roślina, która jest w stanie przetrwać zimę w ogrodzie. Jeżeli jednak czeka nas bardzo mroźna i bezśnieżna zima, dobrze jest rozważyć zabezpieczenie go. Możemy to zrobić przy pomocy zaschniętych liści, gałązek drzew iglastych, agrowłókniny, kory drzew.

Goździki w okresie wegetacji można nawozić przy pomocy nawozów wieloskładnikowych. Nawóz można zastosować również przed posadzeniem sadzonek na docelowym miejscu.

W przypadku, gdy zależy nam, żeby goździk brodaty albus został w naszym ogrodzie dłużej, pamiętajmy, żeby rozsadzić go raz na 2 lub 3 lata.

Atutem goździka brodatego jest wysoka odporność na szkodniki i choroby roślin, co jest jeszcze jednym dobrym powodem, żeby zainteresowali się nim początkujący ogrodnicy.

Goździk brodaty albus – gdzie go posadzić?

Goździk brodaty albus będzie znakomicie prezentował się w ogrodach utrzymanych w stylu wiejskim. Część ogrodników decyduje się posadzić go na obwódkach rabat. Dobrym pomysłem jest również posadzenie tej efektownej rośliny na balkonie lub tarasie.