Jak powiększyć optycznie pomieszczenie?

Małe pomieszczenia mogą być zmorą właścicieli mieszkań. Nie tylko są ciasne, ale także bywają przygnębiające i trudne do urządzenia. Jak sprawić, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne? Przedstawiamy kilka sprytnych sposobów, które pozwolą Ci na optyczne powiększenie pokoju.

Sufity podwieszane

Aby pomieszczenie wydawało się większe niż w rzeczywistości, ważne jest dostarczenie dużej ilości światła. Istotne jest zarówno światło naturalne, w czym pomogą duże okna, ale także sztuczne. Trzeba jednak wiedzieć, że lampy i żyrandole zwisające z sufitu optycznie pomniejszają pomieszczenie. Tutaj właśnie przychodzą w odsiecz sufity podwieszane. Dzięki nim zainstalujesz oświetlenie LED, które równomiernie oświetli pokój. Dodatkowo, światła wbudowane w sufit optycznie podwyższą strop. Wbrew pozorom, zbudowanie sufitów z płyt kartonowo-gipsowych jest niesamowicie proste, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Ponadto, w taki sposób poziomy sufitów będą zróżnicowane, przez co pokój będzie się wydawał jeszcze wyższy.

Przesuwane panele

Warto inaczej spojrzeć na rozdzielenie pomieszczeń. Na pewno zdarza ci się zostawiać otwarte drzwi do salonu bądź kuchni, bo tak w danym momencie jest wygodniej. Dzięki zastosowaniu przesuwanych paneli zamiast klasycznych drzwi, będziesz mógł dostosować pomieszczenie do aktualnych potrzeb. Zaoszczędzisz dużo miejsca i przy okazji optycznie powiększysz wnętrze. Panele przesuwne występują w wielu formatach i wzorach. Mogą być wykonane z drewna, szkła, lub sztucznych materiałów. Dlatego nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale mogą być ciekawym elementem wystroju.

Odpowiednie kolory

Z reguły, wybierając kolor do ciasnego pomieszczenia, decydujemy się na jasne palety barw. Rzeczywiście, im więcej światła, tym większy wydaje się pokój, a to właśnie jasne ściany odbijają więcej promieni słonecznych. Z drugiej strony, bardzo ciemne kolory dodają wrażenia głębi. Sufit pomalowany na ciemno będzie się wydawał oddalony od podłogi. Trzeba uważać na średnio ciemne kolory, bo to one zmniejszają optycznie wnętrze.W przypadku podłogi warto stawiać na jasne odcienie — ciemne posadzki sprawdzą się lepiej w dużych pomieszczeniach.

Lustra

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie luster, które odbijają światło. Warto wiedzieć, że lustra ułożone poziomo poszerzą ciasne pomieszczenia, a pionowo — podwyższą je. W małych pokojach lustra są często używane na drzwiach szaf, dzięki czemu zyskujemy podwójnie funkcjonalny mebel. Pamiętajmy jednak, aby przed zdecydowaniem się na powieszenie lustra w danym miejscu, sprawdzić co będzie odbijać — czy będzie to piękny krajobraz lub element wystroju, czy miejsce, gdzie zazwyczaj panuje bałagan.