Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Rynek usług pożyczkowych kusi nowymi, atrakcyjnymi ofertami, a coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z propozycji szybkich kredytów czy chwilówek. Wzrost zadłużenia wiąże się również z problemami ze spłatą zobowiązań. Nie wiesz, jak poradzić sobie z ratami, które obciążają domowy budżet? Przedstawiamy sposoby na wyjście z zadłużenia.

Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym

A gdyby tak połączyć wszystkie zobowiązania, wydłużyć okres kredytowania i płacić ratę tylko raz w miesiącu? To możliwe! Takie rozwiązanie proponuje wiele banków i instytucji oferujących kredyty konsolidacyjne na spłatę innych zobowiązań. Czy to się opłaca? Oczywiście, że tak, zwłaszcza w przypadku osób, które wpadły w spiralę zadłużenia, a wydatki zaczynają przewyższać ich dochody. Oczywiście, ogólny koszt skonsolidowanego zobowiązania może być wyższy niż wszystkich pożyczek osobno, jednak lepiej spłacać miesięcznie po 500-600 zł przez kilka lat niż po 1000 zł przez rok – oznacza to dużą ulgę dla domowego budżetu.

Systematyczne oszczędzanie

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to powiedzenie zna każdy Polak. Dlaczego więc tak mało osób decyduje się na oszczędzanie zamiast zaciągania kolejnych zobowiązań? Systematyczne odkładanie nawet niewielkich sum może sprawić, że nie będziesz potrzebował kolejnej pożyczki na zakup telewizora, pralki czy organizację wakacyjnego wyjazdu. Jeśli nie pamiętasz o odkładaniu, skorzystaj z narzędzi, które oferują współczesne rachunki bankowe. Wiele z nich umożliwia odkładanie zaokrąglonych (np. do 5 lub 10 zł) sum wydawanych przy płatnościach kartą. W ten sposób nawet nie zauważysz, że oszczędzasz, a na subkoncie szybko pojawi się bardzo atrakcyjna kwota.

A może pożyczka na spłatę innych zobowiązań?

Mądry Polak po szkodzie – nie zawsze pamiętamy o oszczędzaniu, a wiele banków stosuje wyjątkowo restrykcyjne kryteria przy wnioskowaniu o kredyt konsolidacyjny. W takiej sytuacji pomocna może okazać się dostępna przez internet pożyczka ratalna do 5000 zł. Zastrzyk gotówki może bardzo wspomóc domowy budżet i pozwolić na spłatę piętrzących się zobowiązań. Warto jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i dokładne weryfikowanie firmy oferującej tego typu pożyczki.