Mała sypialnia

Jak zaaranżować małą sypialnie, by była funkcjonalna, ale i stylowa?

Nie każdy dysponuje przestronną sypialnią. Jednak nawet małe wnętrze można urządzić przytulnie, tak, że nie będzie przytłaczające i stanie się funkcjonalne i stylowe. Zatem dziś podpowiemy, w jaki sposób urządzić sypialnię, by była oazą relaksu, a jednocześnie zachwycała designerskimi rozwiązaniami.

Po pierwsze: zacznij od ścian i podłóg, by było przytulnie

Szarości są modne i uniwersalne, jednak w małej sypialni niekoniecznie się sprawdzą, gdyż trzeba uważać na dobór odcienia. Można zdecydować się na te rozbielone, które będą prezentować się niczym szklący się szron. Oczywiście biele i wszelkie pastele także są wskazane. Tak naprawdę paleta jest nieograniczona, ale kolory nie mogą być zbyt głębokie, a zarazem zimne, bo takie wnętrze nie będzie przytulne. Jeśli mały pokój sypialniany jest wydzielony w kawalerce, na co często decydują się osoby kupujące takie mieszkania. To na ściankę działową można wybrać również płytę korkową, która będzie tłumiła hałasy dochodzące z zewnątrz, np. działającej pralki czy głośnej lodówki. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają płytki sen. Podłogi powinny być ciche, zatem lepiej zrezygnować z parkietów na rzecz płytek lvt, wśród których można wybrać rozmaite kolory i wzory, także te imitujące kamień czy beton.

Mała sypialnia

Po drugie: zastanów się czy chcesz stawiać w sypialni szafę

To czy w sypialni znajdzie się szafa zależy w dużej mierze od metrażu, a przede wszystkim układu pomieszczenia. Jeśli jest wyjątkowo wąskie to po postawieniu szafy, będzie problem ze znalezieniem miejsca na łóżko, a ciągi komunikacyjne będą w tym momencie fikcją. Jeśli między szafą przesuwną, a łóżkiem czy też rozkładanym narożnikiem jest kilkadziesiąt centymetrów odstępu, to ergonomia jest tutaj fikcją. W takim przypadku szafę wnękową lub pełną, przesuwną lepiej przenieść do przedpokoju czy większego salonu. Jeśli masz przynajmniej metr odstępu między szafą a łóżkiem, to możesz się na nią zdecydować i najlepiej wybrać model ze szkłem na froncie, który będzie dodawał efektu głębi, a tym samym optycznie powiększał wnętrze.

Sypialnia

Po trzecie: wisząca meblościanka naprzeciw łóżka

Jeśli wbrew obiegowym opiniom, mówiącym że takie postępowanie prowadzi do bezsenności, zasypiasz oglądając telewizję, oczywiście z włączonym timerem dla oszczędności prądu, to możesz postawić na wiszącą meblościankę, która dodatkowo będzie skrywać niektóre ubrania, wszak trudno zmieścić wszystko w szafie, a niektóre rzeczy, np. bieliznę czy ręczniki warto mieć pod ręką. Jeśli nie jesteś kinomanem, a raczej audiofilem, to w sypialni możesz na meblościance umieścić wieżę hi-fi albo stary adapter, w zależności od aranżacji na jaką się zdecydujesz. Wisząca meblościanka może być bowiem pokryta foliowaną powłoką, która prezentuje się efektownie i pasuje do wnętrz w stylu glamour. Taki model nie będzie miał tradycyjnych uchwytów, a funkcjonalne frezowania czy też otwieranie dotykowe, tzw. push to open. Wisząca meblościanka może mieć bardziej tradycyjny charakter i być wyposażona w szafki z szybkami i ryflowaniami. Tu stary odtwarzacz płyt winylowych na otwartej półce pośrodku będzie wyglądał doskonale.

Po czwarte: łóżka i oświetlenie, a może 2w1?

Główne oświetlenie w małej sypialni może być bardzo subtelne. Niewielki klosz zawieszony na środku pomieszczenia albo lampki umieszczone w suficie podwieszanym bądź napinanym będą świetnym wyborem. Oczywiście trzeba zdecydować się na ciepłą i przytulną barwę światła, która tworzy atmosferę relaksu. Dodatkowe oświetlenie mogą stanowić taśmy led umieszczone wokół wezgłowia lub ramy łóżka. Jeśli sypialnia jest osobnym pomieszczeniem i nie zmienia swojej funkcjonalności w ciągu dnia na pokój dzienny, to oczywiście najlepiej wybrać wygodne tradycyjne łóżko ze stelażem i materacem, a nie rozkładany narożnik czy też sofę. Łóżko kontynentalne, choć efektowne, niekoniecznie pasuje do małej sypialni, gdyż jest zbyt masywne ze względu na łączone materace i tapicerowanie. Świetne będzie drewniane łóżko z wygodnym, wysokoelastycznym materacem, którego kolor można dobrać kontrastująco lub dopełniająco względem całości aranżacji. Niewątpliwie jest to najważniejszy element sypialni, więc warto go wyróżnić.

Urządzenie małej sypialni wymaga solidnego przemyślenia i dobrego projektu, wszak kupując meble chcemy je użytkować przez wiele lat, a nie szybko się ich pozbywać, gdy okażą się mało funkcjonalne. Dlatego do małej sypialni obok tradycyjnego łóżka warto wybierać meble wiszące, które nie zabierają przestrzeni użytkowej.