komornik sadowy

Komornik sądowy – jak uniknąć jego wizyty?

Wizyta komornika sądowego nie jest niczym przyjemnym. W jaki sposób można jej uniknąć? Sprawdź najważniejsze informacje!

Problemy z zadłużeniem dotykają obecnie wielu osób. W takiej sytuacji rośnie ryzyko przekazania sprawy do kancelarii komorniczej, która zajmuje się odzyskiwaniem długów. Aby nie narazić się na egzekucję komorniczą, warto pamiętać wtedy o kilku ważnych kwestiach.

1. Zawsze spłacaj długi w terminie

Najczęściej bezpośrednią przyczyną zajęcia komorniczego jest brak spłaty długów w terminie.

Nieuregulowanie opłaty może być związane wtedy zarówno z brakiem środków, jak i zapominalstwem. Przyczyna nie ma jednak znaczenia, ponieważ w każdym przypadku wierzyciel, czyli osoba, której należy oddać dług, może rozpocząć działania zmierzające do jego odzyskania.

Zatem pierwsza porada jest w tym przypadku bardzo prosta – należy zawsze regulować swoje opłaty w terminie, by dzięki temu nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności za ich brak.

2. Skonsoliduj długi

Gdy zauważasz, że długi narastają, w takim przypadku możesz zdecydować się na ich skonsolidowanie. Pamiętaj jednak o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy długi są jeszcze nieprzeterminowane, czyli są spłacane terminowo.

Konsolidacja długów pozwala na ich ujednolicenie, ponieważ wtedy zamiast wielu rat płaci się tylko jedną. Dodatkowym plusem jest możliwość zredukowania raty, gdy wydłuży się czas spłaty zadłużenia.

3. Współpracuj z windykatorem

Gdy długi nie zostały spłacone w terminie i wierzyciel przekazuje je do firmy windykacyjnej, pamiętaj o tym, że często jest to ostatnia szansa, aby uniknąć komornika sądowego.

Firma windykacyjna pozwala na uniknięcie przekazania sprawy do sądu, co potem powoduje skierowanie jej do komornika. Dodatkowo może ona pomóc w rozłożeniu długu na raty. W efekcie można spłacić zadłużenie łatwiej i nie narażać się na egzekucję komorniczą.

Egzekucja komornicza – na czym polega?

Jeżeli okazuje się, że sprawa trafiła jednak do sądu i doszło do przekazania jej do komornika, w takim przypadku dłużnik nie ma już takich samych możliwości jak w przypadku kontaktu z firmą windykacyjną.

Komornik sądowy ma uprawnienia pozwalające mu na odebranie mienia od dłużnika, na przykład mogą być to zgromadzone przez niego pieniądze na koncie bankowym, wynagrodzenie, mienie ruchome i nieruchomości. W tego mienia spłacane jest zadłużenie i pokrywane są koszty związane z usługami komorniczymi.

Skuteczny komornik sądowy Gliwice Przemysław Mrowiec wierzyciele wybierają sprawdzonych komorników, którzy mają duże doświadczenie, aby skuteczniej odzyskać należne im środki.