leczenie

Na czym polega leczenie grzybicy pochwy?

Wiele kobiet boryka się z grzybicą pochwy, czyli chorobą wymagającą leczenia i to jak najszybszego. Jest wiele sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów i zwalczanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Leczenie może opierać się na podawaniu leków, miejscowym stosowaniu maści i kremów, są nawet specjalne globulki dopochwowe. Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybiczych. Patogeny atakują przede wszystkim osłabiony organizm, dlatego zadbanie o wzmocnienie układu odpornościowego jest podstawą.

Grzybica pochwy jakie leki?

W przypadku grzybicy pochwy domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające i będzie trzeba sięgać po różne leki. Leczenie tej przypadłości może odbywać się przyjęciu preparatów dopochwowych lub doustnych. Do stosowania miejscowego używa się środków zawierających fentikonazol, klotrimazol i jodopowidon. Lekarz może przepisać izokonazol, mikonazol, natamycynę lub nystatynę. Czasem konieczne jest leczenie ogólne, czyli stosowanie leków doustnych typu flukonazol i itrakonazol.

Grzybica pochwy leki na receptę – https://e-recepta.net/globulki-dopochwowe-na-recepte/

Jak uporać się z grzybicą pochwy?

Jeśli we florze pochwy dojdzie do przerostu chorobotwórczych grzybów, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów. Grzybica pochwy wiąże się ze świądem i pieczeniem w okolicach intymnych, brzydką wonią, obfitymi upławami o konsystencji serowej. Kobiety borykające się z grzybicą pochwy odczuwają ból podczas oddawania moczu i odbywania stosunku płciowego. Pojawia się też obrzęk i zaczerwienienie pochwy. Mała ilość bakterii kwasu mlekowego sprzyja namnażaniu się patogenów. To właśnie grzyby z rodzaju Candida przyczyniają się do rozwoju grzybiczej infekcji intymnej. Bardzo ważne jest wobec tego przywrócenie prawidłowej mikroflory w pochwie, do czego wykorzystuje się wielorakie leki, maści, wkładki, tabletki i czopki dopochwowe, globulki. Pomocne są probiotyki dopochwowe zawierające bakterie kwasu mlekowego oraz płyny do higieny intymnej z kwaśnym pH.

Najpopularniejszymi lekami na grzybicę pochwy są: Clotrimazolum, Gyno-Pevaryl zawierający Econazoli nitras, Fluconazolum, Natamycinum, Natamycini, Neomycini, Hydrocortisoni. Preparaty z clotrimazolum hamują rozwój grzybów z rodziny Candida. Ekonazol i pochodna imidazolu również mają silne właściwości antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. Wygodny w stosowaniu jest Fluconazolum ze względu na długi okres półtrwania, dzięki czemu wystarczy jednorazowa dawka dzienna. W przypadku zakażenia skóry i błon śluzowych wywołanych przez drożdżaki stosuje się Natamycinum, czyli antybiotyk grzybobójczy. Bardzo ważne w leczeniu pochwy jest to, aby nie przerywać go po ustaniu objawów choroby, bo zwiększa się ryzyko jej nawrotu i wystąpienia powikłań.