Strona domowa Dom i Wnętrze Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy? Budowa domu 2017

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy? Budowa domu 2017

Możliwość komentowania Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy? Budowa domu 2017 została wyłączona
0
Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy? Budowa domu 2017

Własny dom z ogrodem to marzenie większości polskich rodzin. Zanim możliwe będzie jego urządzanie, trzeba jednak przejść przez wiele wyzwań związanych z procesem budowy. Jednym z pierwszych zadań, które staną przed każdym, kto zdecydował się na postawienie domu rodzinnego, jest poinformowanie odpowiedniego organu o planowanej budowie. Kiedy prace budowlane wystarczy zgłosić w urzędzie, a kiedy trzeba uzyskać na nie specjalne pozwolenie?

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Postawienie budynku mieszkalnego zawsze wymaga poinformowania o rozpoczęciu prac budowlanych właściwego dla lokalizacji działki urzędu. Podjęcie budowy bez zgody odpowiedniego organu stanowi naruszenie prawa i wiąże się z poważnym konsekwencjami.

Istnieją dwie drogi postępowania w przypadku rozpoczęcia budowy. W wielu przypadkach wystarczy zgłoszenie budowy w urzędzie – jeśli ten nie sprzeciwi się planowanym pracom w ciągu 30 dniu, wyraża tym samym „milczącą zgodę” na postawienie na danej działce budynku mieszkalnego.

Przepisy jasno precyzują, w jakich przypadkach nie wystarczy zgłosić budowy, a trzeba wystosować do urzędu prośbę o wydanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę jest niezbędne, jeśli:

  • obszar oddziaływania budynku, który ma powstać w danym miejscu, wykracza poza działkę budowlaną, czyli kiedy może on być uciążliwy dla sąsiadów, ponieważ np. będzie ograniczał docierające do ich okien światło dzienne czy generował hałas,
  • działka znajduje się na terenie objętym ochroną przyrody, np. na terenie parku narodowego,
  • planowana jest budowa domu wielorodzinnego, bliźniaka lub zabudowy szeregowej.

Postępowanie urzędu, czyli kiedy można rozpocząć budowę

Postępowanie urzędu różni się w zależności od typu złożonego dokumentu – uruchamiane są odmienne procedury, różni się także czas oczekiwania.

W przypadku zgłoszenia budowy dokumenty są weryfikowane, a w razie jakichkolwiek braków czy nieścisłości petent jest wzywany do ich uregulowania. Po skompletowaniu dokumentacji w biuletynie informacji publicznej zamieszczana jest informacja o planowanej budowie. Od tej chwili urząd ma 30 dni na wydanie sprzeciwu – jeśli tego nie zrobi, jest to równoznaczne z wydaniem zgody na rozpoczęcie prac budowlanych.

Nieco inaczej procedury wyglądają w przypadku pozwolenia na budowę. W sytuacji złożenia prośby o wydanie pozwolenia na budowę urząd ma aż 65 dni na podjęcie decyzji. W tym czasie petent musi otrzymać pisemną decyzję urzędu. Od jej wydania obie strony mają 14 dni na odwołanie się – po tym czasie decyzja uprawomocnia się. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, można więc rozpocząć budowę.

Zarówno zgłoszenie budowy jak i pozwolenie na budowę są ważne 3 lata – w tym terminie muszą rozpocząć się prace budowlane, inaczej dokument traci moc prawną.

Kiedy zawiadomić inspektora nadzoru budowlanego?

Warto pamiętać, że w obu przypadkach – czy jeśli mowa o zgłoszeniu budowy, czy pozwoleniu na budowę – na inwestorze spoczywa obowiązek poinformowania powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz sprawującego nadzór nad budową projektanta o rozpoczęciu budowy.

Jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie?

Jakie dokumenty oprócz zawiadomienia o budowie czy wniosku o pozwolenie na budowę należy złożyć w urzędzie, planując postawienie domu?

Obowiązkowy są: projekt domu w czterech egzemplarzach, oświadczenie o prawie do dysponowania daną działką, zaświadczenie o uprawnieniach projektanta oraz decyzja o warunkach zabudowy, jeśli dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Warto uważnie skompletować dokumenty – brak któregokolwiek wydłuży procedurę oczekiwania na decyzję urzędu.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej artykułów z  Dom i Wnętrze
Komentowanie zamkniete

Zobacz także

Jak zaaranżować małą sypialnie, by była funkcjonalna, ale i stylowa?

Nie każdy dysponuje przestronną sypialnią. Jednak nawet małe wnętrze można urządzić przytu…