Rajdy pustynne

Rajdy pustynne – dlaczego są tak wymagające?

Motorsport posiada oddane grono miłośników na całym świecie, jednak trudno zliczyć wszystkie odmiany tej dyscypliny. Choć to Formuła 1 nazywana jest „królową motorsportu”, to innym kategoriom wyścigowym i rajdowym nie można odmówić ogromnej popularności. Tak jest również w przypadku rajdów pustynnych, które nawet dla doświadczonych zawodników stanowią ogromne wyzwanie. Zatem co decyduje o tym, że rajdy pustynne są tak ciężkie?

Rajdy pustynne: technika jazdy

Specyfika rajdów pustynnych diametralnie różni się od rajdów czy wyścigów samochodowych rozgrywanych na utwardzanej nawierzchni. Zapanowanie nad pojazdem rajdowym na pustynnym piasku jest co najmniej o skalę trudniejsze niż w przypadku asfaltu czy żwiru. Wymaga to od kierowców nieco innej techniki jazdy, co nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza przesiadając się z tradycyjnej rajdówki do samochodu terenowego. Przekonał się o tym sam Fernando Alonso, były mistrz świata F1, który jak na debiut w rajdach terenowych zajął wysoką, 13. lokatę podczas Rajdu Dakar 2020.

Rajdy pustynne: cenne doświadczenie

Wielu specjalistów podkreśla, że w rajdach pustynnych doświadczenie załogi ma równie wielkie znaczenie jak wypracowana technika jazdy czy jakość samochodu i zaplecze techniczne. Rajdy rozgrywane na bezdrożnych pustyniach są na tyle nieprzewidywalne, że kierowca musi wykazać się opanowaniem i chłodną głową niezależnie od sytuacji. Starsi zawodnicy znacznie lepiej radzą sobie z specyfiką jazdy po piaszczystym terenie, jak również z presją środowiska, która bywa ogromna. Wystarczy wziąć pod lupę Rajd Dakar, czyli najsłynniejszy rajd terenowy na świecie. W 2020 roku rozgrywana była 42. edycja wyścigu, który po raz pierwszy zagościł do Arabii Saudyjskiej. W kategorii samochodów osobowych najlepszy okazał się Carlos Sainz, który w kwietniu 2020 roku skończył 58 lat. Co ciekawe, Carlos Sainz Junior rywalizuje na poziomie Formuły 1 jednak bez tak znaczących sukcesów jak jego utytułowany ojciec.

Zobacz także: https://namaste.com.pl/dlaczego-mezczyzni-kochaja-rajdy/

Rajdy pustynne: kondycja fizyczna

Choć może się wydawać, że motorsport nie jest dyscypliną, która wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego, to starty w rajdach pustynnych obligują kierowców do rozwijania nieprzeciętnej kondycji i wytrzymałości. Dobrym przykładem jest wcześniej wspomniany Dakar, który nie bez powodu nazywany jest najtrudniejszym rajdem w historii. Przemierzanie setek kilometrów przez pustynne wydmy w ogromnym upale to wielkie obciążenie dla organizmu, zwłaszcza że podczas rywalizacji na najwyższym poziomie kierowcy muszą zachowywać maksimum koncentracji, aby nie popełnić błędu opłakanego w skutkach.