piątek, 29 września, 2023
Strona główna Dom i Wnętrze Roboty brukarskie przy domu – rodzaje i kolory bruku, przebieg prac i...

Roboty brukarskie przy domu – rodzaje i kolory bruku, przebieg prac i ich ceny

Bruk jest najczęściej używanym rodzajem materiału do wykładania powierzchni wokół domów jednorodzinnych. Jakie rodzaje bruku używane są wtedy najczęściej? Jak odbywają się roboty brukarskie? Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć?

Rodzaje kostki brukowej – betonowa i granitowa

Do wykonania kostki brukowej stosowane są najczęściej dwa główne rodzaje materiałów – beton oraz granit.

Kostki betonowe są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Można też kupować je w różnych kształtach i grubościach, by dopasować je do miejsca ich ułożenia.

Alternatywą są kostki granitowe, które powstają z naturalnego kamienia – granitu. W porównaniu do kostek betonowych charakteryzują się rustykalnym wyglądem, ale również świetnie prezentują się przy budynkach eleganckich, klasycznych oraz nowoczesnych.

Kolory kostki brukowej – jaki wybrać?

Kostki brukowe są obecnie oferowane w wielu kolorach. Zanim więc rozpocznie się roboty brukarskie, warto przemyśleć, jaka kolorystyka podłoża brukowanego będzie najlepsza.

Najczęściej kupowane są kostki brukowe w kolorach szarości. Do wyboru są zarówno te jasnoszare, jak i w ciemnych barwach, dzięki czemu można dopasować je do budynku i do jego otoczenia.

Ciekawym wyborem mogą być też kostki w odcieniu beżu, które bardzo dobrze komponują się z budynkami w tradycyjnym stylu.

Jak odbywają się roboty brukarskie?

Aby cieszyć się z estetycznego i trwałego chodnika lub podjazdu wokół domu, przeprowadza się roboty brukarskie krok po kroku.

Przed rozpoczęciem brukowania duże znaczenie ma przygotowanie podłoża. W tym celu należy wybrać grunt do odpowiedniej wysokości, a następnie właściwie zabezpieczyć dno wykopu. Można zastosować wtedy specjalne rodzaje włóknin, aby zapobiegać przerastaniu chwastów i trawy.

Następnie kostkę układa się według planu w wykopie. Gdy zamierza się wykonać krawężniki, wtedy także należy je zamontować. Na koniec kostka może być również zasypana za pomocą piasku, który wypełnia wolne przestrzenie.

Powyższe prace można wykonać we własnym zakresie, lecz również można skorzystać z usług firm świadczących roboty brukarskie na zamówienie klientów.

Ile kosztuje kostka brukowa?

Ceny związane z zakupieniem kostki brukowej będą zależne od jej typu. W przypadku popularnych kostek betonowych ceny rozpoczynają się od około 20-30 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w przypadku kostek granitowych mogą wynosić od około 40 do 80 złotych za metr kwadratowy.

Koszty robót brukarskich wyceniane są indywidualnie. Zwykle trzeba liczyć się z kosztem od około 20 do 40 złotych za kładzenie jednego metra kwadratowego kostki.

RELATED ARTICLES

Wykończenia wnętrz – dlaczego warto zlecić fachowcom?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na remonty i wykończenia wnętrz w swoich domach czy mieszkaniach. To naturalne dążenie do stworzenia przestrzeni,...

Co warto wiedzieć o systemach podlewania trawnika?

Podlewanie trawnika może wydawać się banalną czynnością, ale prawda jest taka, że nawet ta prosta praktyka ogrodnicza wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Od właściwego...

Dlaczego warto zainwestować w krzesło do biurka z regulowanym oparciem?

Każdy, kto spędza wiele godzin przed biurkiem, zdaje sobie sprawę, jak ważny jest komfort i ergonomia w miejscu pracy. Wybór odpowiedniego krzesła może znacząco...

POPULARNE

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowy to specjalista w dziedzinie stomatologii, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz chirurgicznymi procedurami związanymi z jamą ustno-szczękową. To zawód, który wymaga zaawansowanej...

Wykończenia wnętrz – dlaczego warto zlecić fachowcom?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na remonty i wykończenia wnętrz w swoich domach czy mieszkaniach. To naturalne dążenie do stworzenia przestrzeni,...

Jakie są sposoby leczenia krótkowzroczności?

Krótkowzroczność, znana również jako myopia, to jedna z najczęstszych wad wzroku na świecie. Osoby cierpiące na krótkowzroczność widzą obiekty blisko siebie wyraźnie, ale mają...

Jak przebiega odbiór odpadów?

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na stan naszej planety, jest...