Usterki pomp – na co zwrócić uwagę i jak je naprawiać?

Pompy wodne, hydroforowe, pompy basenowe, pompy do oleju czy pompy zatapialne – gdy pojawiają się usterki pomp, sprawdź, jakie objawy sygnalizują problemy z ich działaniem, a także zobacz, jak naprawiać uszkodzone pompy!

Objawy usterek pompy – na co zwrócić uwagę?

Nawet wysokiej jakości pompa od znanego producenta może po pewnym czasie zacząć sprawiać problemy z działaniem. To znak, że warto przeprowadzić dokładną diagnostykę usterki i podjąć decyzję o naprawie lub wymianie pompy na nową.

Wśród najczęściej występujących objawów wskazujących na usterki pomp znajdują się poniższe:

1. Pompa nie uruchamia się

Jeżeli prawidłowo podłączona pompa nie chce się uruchomić, wtedy najczęściej świadczy to uszkodzeniu urządzenia.

2. Pompa wyłącza się samoczynnie

Pompa może być uruchomiona, lecz po pewnym czasie sama się wyłącza. Można ją wtedy uruchomić ponownie lub też nie jest to możliwe.

3. Pompa ma niską efektywność pracy

Pompa nie tłoczy mediów z odpowiednią efektywnością, medium jest pompowane znacznie wolniej niż wcześniej. Może być to kwestia zanieczyszczenia pompy, ale również uszkodzenia jej komponentów.

4. Pompa przecieka

Najczęściej przecieki są efektem rozszczelnienia się konstrukcji pompy po uszkodzeniu jej uszczelek. Taka awaria jest dość częsta i dotyczy wielu rodzajów pomp. Wtedy naprawa polega na wymianie uszczelek na nowe.

5. Pomp wydaje głośne dźwięki

Głośniejsza niż zwykle praca pompy jest również objawem jej usterki. Pompa może wtedy głośniej pompować, jej praca może być nierównomierna, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej, by naprawić usterkę.

Wymiana części czy zakup nowej pompy?

W większości wypadków wtedy, gdy pompa nie działa prawidłowo, wystarczy zakupienie do niej nowych części do pomp. Wymiana tych komponentów pozwala na szybką i skuteczną naprawę uszkodzeń i zaoszczędzenie sporej sumy na zakupie nowego modelu.

Obecnie części do pomp można kupować bez problemów w różnych sklepach, między innymi w sklepach z pompami, bezpośrednio u producentów, w sklepach narzędziowych. Różne części są też dostępne w sklepach internetowych, gdzie można łatwo dobrać je do konkretnego modelu pompy i wybrać sklep, gdzie są one sprzedawane w najniższych cenach.

Wymianę wielu elementów można wykonać we własnym zakresie, ale wtedy, gdy usterka jest poważna, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Zdarza się jednak, że pompa jest tak zniszczona, że jej naprawa nie jest opłacana. Wtedy zamiast kupowania nowych części do pomp najlepiej zdecydować się po prostu na nową pompę, która będzie działała sprawnie przez długi czas.