Upadłość firmy – jak ją przeprowadzić?

Postępowanie upadłościowe firmy prowadzone jest wtedy, gdy jest ona niewypłacalna i nie może regulować już swoich zobowiązań. Jak prowadzi się postępowania tego typu w Polsce?

Kiedy firmy ogłaszają upadłość?

Upadłość, również określana jako bankructwo, jest rodzajem procesu dotyczącego niewypłacalnych dłużników, którzy na skutek swoich zadłużeń nie mogą dalej regulować swoich zobowiązań.

Bankructwo może być ogłoszone zarówno przez osoby prywatne – wtedy mowa o upadłości konsumenckiej, jak i przez przedsiębiorstwa, w tym przez firmy jednoosobowe oraz przez spółki.

Firmy ogłaszają upadłość w sytuacji, gdy doszło do stanu niewypłacalności zarówno z zewnętrznych, jak i wewnętrznych przyczyn. Mogą być to między innymi nieprawidłowe zarządzanie, zwiększenie kosztów czy niestabilna gospodarka.

Co daje upadłość firmowa?

Upadłość pozwala firmie na łatwiejsze pozbycie się zadłużeń, jakie nie zostały jeszcze przez nią spłacone na skutek niewypłacalności.

Wtedy majątkiem firmy zarządza syndyk, który opłaca wierzycieli. Również firma może wtedy uniknąć dalszych działań komorniczych, które są efektem jej niewypłacalności. W rezultacie zamknięcie firmy jest łatwiejsze w porównaniu do sytuacji, gdy upadłość nie zostanie ogłoszona.

Warto też wskazać, że upadłość firmowa niekoniecznie musi oznaczać zamknięcie firmy. Alternatywą jest w tym przypadku zawarcie układu z wierzycielami.

Jak ogłosić upadłość firmową?

Aby firma mogła ogłosić upadłość, konieczne jest spełnienie określonych wymogów.

Przede wszystkim musi ona pozostawać w stanie niewypłacalności, czyli nie może mieć środków do regulowania wymagalnych zobowiązań, na przykład do opłacania rachunków czy faktur.

Również przedsiębiorca musi złożyć do banku odpowiedni wniosek o ogłoszenie upadłości. Należy zrobić to w terminie wskazanym w przepisach, ponieważ zwlekanie będzie oznaczało odrzucenie wniosku, więc w takiej sytuacji upadłości nie będzie można ogłosić.

Upadłość firmowa – gdzie szukać wsparcia?

Gdy chodzi o proces jak upadłość firmowa Zawiercie jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z usług skierowanych do firm zamierzających ogłosić upadłość. Świadczą je profesjonalne kancelarie prawne.

Kancelarie prawne zajmujące się prawem upadłościowym gwarantują swoim klientom kompleksową obsługę, między innymi w zakresie analizy warunków, jakie należy spełnić do ogłoszenia upadłości czy też reprezentacji w sądzie w trakcie postępowania upadłościowego.

Więcej informacji dotyczących ofert kancelarii prawnych można znaleźć już teraz na należących do nich stronach internetowych.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / [email protected]