Sprzątanie w domu alergika – jak robić to bezpiecznie?

Regularne sprzątanie to podstawa zachowania porządku i higieny w każdym domu czy mieszkaniu, a już w miejscu, w którym żyje alergik szczególnie. Nie jest to wcale takie proste, bowiem by właściwie zadbać o swoje zdrowie a jednocześnie nie narażać się na sytuacje, w których objawy alergii mogą się nasilić, konieczne jest stosowanie kilku istotnych zasad. Sprawdź, jak sprzątać swój dom, by było to bezpieczne.

Temat wydaje się bardzo istotny, bowiem alergia, obok cukrzycy, choroby wrzodowej oraz nadciśnienia jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Szczególnie uciążliwa jest alergia wziewna, a więc ta, w której alergeny przedostają się do organizmu przez układ oddechowy, są zaś nimi najczęściej pyłki roślin oraz wszędobylski kurz i roztocza- mikroskopijne pajęczaki zamieszkujące pościel, poduszki, materace, dywany, zasłony, meble tapicerowane.

„Najlepiej, by alergik nie sprzątał sam, lecz prace te powierzył chociażby profesjonalnej firmie  sprzątającej, sam zaś w tym czasie udał się na zdrowotny spacer bądź skorzystał z innej formy aktywności czy relaksu. Gdy jednak niema takiej możliwości, koniecznie musi stosować się do poniższych wskazówek- w trosce o swoje zdrowie oraz samopoczucie.” – mówi nam Pani Katarzyna z firmy sprzątającej KGM Service z Rzeszowa – https://kgmservice.pl/

Odpowiednie przygotowanie do sprzątania

Zanim rozpoczniemy właściwe porządki, warto się do nich odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zabezpieczyć dłonie oraz usta, zakładając rękawiczki i maseczkę ochronną – maseczka znacznie ograniczy ilość wdychanego podczas sprzątania kurzu i pyłu, zaś rękawiczki uchronią przed bezpośrednim kontaktem skóry z detergentami. Środki czystości to równie ważna sprawa – najlepiej wybierać te bezpieczne, jak najbardziej naturalne preparaty. Z kolei jeśli chodzi o akcesoria, które ułatwią nam sprzątanie, to z pewnością przyda się dobry odkurzacz oraz ściereczki z mikrofibry o właściwościach elektrostatycznych – doskonale zbierają one kurz, jednocześnie zapobiegając wzbijaniu się w powietrze oraz szybkiemu osiadaniu nowych warstw.

Odkurzanie- podstawa sprzątania w domu alergika

Wspomnieliśmy już na wstępie o regularności sprzątania – najlepiej byłoby codziennie odkurzyć powierzchnie, gdzie najchętniej zbiera się kurz i mogą żyć roztocza, a więc dywany, kanapy, fotele. Pamiętajmy jednak, że kurz osiada dosłownie wszędzie, dlatego też przed odkurzaniem należy pozbyć się go z górnych partii, trzymając się zasady sprzątania „z góry na dół”. Należy unikać strącania kurzu miotełką lub suchą szmatką, gdyż taki zabieg powoduje jedynie wzbicie kłębów kurzu, który długo będzie unosił się w powietrzu- należy użyć ręcznego odkurzacza z mocnym filtrem lub mokrej ściereczki, którą będziemy często płukać. Ograniczmy także ilość wszelkiego rodzaju bibelotów i zbędnych dekoracji, które mogą stanowić siedlisko kurzu, a których częste czyszczenie może być uciążliwe. W tym przypadku mniej, zdecydowanie będzie oznaczało lepiej.

Liczy się dokładność

W domu alergika nie można mówić o powierzchownym sprzątaniu, które co prawda przyniesie pewien efekt estetyczny, lecz z pewnością nie poprawi komfortu życia i nie wpłynie pozytywnie na zdrowie domowników. Oczywiście nie jest to wcale takie proste, aczkolwiek konieczne, jeśli chcemy czuć się dobrze we własnym domu. Nie możemy więc zapominać o trudno dostępnych miejscach i wszelkich zakamarkach, w których zbierają się zanieczyszczenia, a im częściej o nich zapominamy, tym bardziej problem się nawarstwia i późniejsze usunięcie zabrudzeń będzie jeszcze trudniejsze. Szczególnie należy zadbać o miejsca, w których brud i kurz pojawiają się najczęściej i w największych ilościach, a więc kuchnię, łazienkę oraz salon. Musimy dość często przecierać w nich oświetlenie, szafki, kontakty, ceramikę i armaturę oraz sprzęt RTV i AGD, gdyż to właśnie w tych miejscach zbiera się najwięcej brudu, kurzu, pleśni i grzybów.

Mycie podłóg, czyli kropka nad „i”

Na sam koniec powinniśmy zostawić sobie mycie dokładnie odkurzonych wcześniej podłóg. Wystarczy przetrzeć je mopem nasączonym wodą z odpowiednim detergentem, przeznaczonym do danego rodzaju powierzchni lub też skorzystać z mopa parowego. Najlepiej zrezygnować z wszelkich odświeżaczy powietrza i zapachu – jeśli chcemy, by w domu unosił się przyjemny zapach, możemy do wody dodać kilka kropel soku z cytryny lub rozstawić żywe kwiaty – chyba że na któreś z nich mamy również uczulenie.

Alergicy nie mają łatwo, jednak odpowiednie i regularne dbanie o porządek w swoim otoczeniu sprawi, że będzie im się żyło zdecydowanie lepiej. By sprzątanie było w pełni bezpieczne, należy bezwzględnie stosować się do wyżej wymienionych rad lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej, która najlepiej zadba o czystość i higienę w każdym domu.