Urządzamy mieszkanie w stylu industrialnym — na co zwrócić uwagę?

Styl industrialny jest ściśle powiązany z dawnymi fabrykami przemysłowymi, dlatego też takie elementy wystroju jak wysoki sufit, przeszklone ściany lub ich całkowity brak, a także surowe drzwi wewnętrzne to dobra baza do stworzenia we wnętrzu takiego klimatu. Oszczędny charakter najłatwiej osiągnąć w dużych przestronnych apartamentach, jednak istnieją pewne triki, które umożliwią aranżację również wnętrz o mniejszym metrażu. Na co trzeba zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie w stylu loft? Podpowiadamy.

Przestrzeń mieszkania

Jeżeli urządzamy mieszkanie w stylu industrialnym, powinniśmy pamiętać o jego podstawowych, najważniejszych cechach. Pierwszą z nich jest duża przestrzeń. Mowa tutaj o ścianach pozbawionych podziału między kuchnią a salonem lub pokojem i łazienką. Dodatkowo jednym z najważniejszych elementów wystroju takiego wnętrza są duże okna. Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni w przypadku mniejszych mieszkań jest wykorzystanie luster, które mogą ozdabiać na przykład całą ścianę lub występować np. w formie parawanu.

Surowe materiały wykończenia

Styl industrialny wyróżnia się chłodną kolorystyką. Z tego powodu najczęściej stosowanymi barwami w takich mieszkaniach są odcienie szarości, bieli, czerni, antracytu i beżu. Dodatkowo idealnie pasują tutaj wszelkie kolory pochodzące od naturalnych materiałów, czyli cegły, szkła, drewna, stali czy betonu. Z tego powodu urządzając dom w stylu industrialnym, warto sięgnąć po wszystkie te inspiracje. Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna zestawione z odsłoniętymi tynkami lub cegłą i metalowymi elementami to kwintesencja tego stylu.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu w stylu loftowym powinny nawiązywać do jego kolorystyki, a także materiałów, które dominują w tym wnętrzu. Z tego powodu nie ma jednego określonego modelu, który można zastosować w każdym domu. W niektórych warto postawić na skrzydła pokryte okleiną imitującą drewno połączone na przykład z czarną stalową ościeżnicą. Takie zestawienie dobrze oddaje cechy stylu loftowego, ponieważ metalowe, czarne ościeżnice i klamki wprowadzają do wnętrza surowy charakter, z kolei drewniane lub drewnopodobne drzwi pokojowe ocieplają pomieszczenie.

Nie tylko drewniane drzwi wewnętrzne sprawdzą się w takich przestrzeniach. Można w nich postawić również na skrzydła w jednolitym odcieniu: czerni, antracytu, popieli lub bieli. Ważne jest jedynie, aby ich kolorystyka była neutralna. W takim mieszkaniu można zamontować również przeszklone drzwi. Warto jednak zastosować je tam, gdzie nie potrzebujemy dodatkowej prywatności. W łazience lub w sypialni lepiej sprawdzą się drzwi pełne.

Oświetlenie

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest szczególnie ważny w mieszkaniu w stylu industrialnym. W dzień duże okna, przeszklone przestrzenie lub drzwi wewnętrzne zapewniają nam dopływ światła, jednak wieczorem przydadzą się klimatyczne lampy. W charakter takich wnętrz idealnie wpisują się wszelkie stalowe lub aluminiowe żyrandole, które swoim wyglądem przypominają nieco te montowane niegdyś w fabrykach. Mogą być zarówno wiszące jak i mobilne. Warto również pamiętać, że w takich pomieszczeniach raczej nie stosuje się firanek lub zasłon, ponieważ eksponuje się w nich surowe okna.

Meble z duszą

Aranżując mieszkanie w stylu loftowym, warto sięgnąć po meble pochodzące z targów staroci lub z recyklingu. Często inwestorzy wykorzystują materiały takie jak drewniane palety, aby zbudować z nich na przykład łóżka czy stoliki kawowe. Im prostsze formy przybiorą nasze meble, tym łatwiej będzie nam osiągnąć efekt minimalizmu, który ceni się w takich wnętrzach.

Skromna dekoracja wnętrza

W mieszkaniach w stylu industrialnym powinien panować surowy klimat, dlatego nie stosuje się w nich dużej ilości dodatków i dekoracji. Zamiast zasłon wybierane są rolety. Na stole rzadko pojawia się obrus, a jeśli już jest, to wykonany jest z naturalnych materiałów. Często dekoracją takich wnętrz są części instalacji grzewczej, elektrycznej czy wentylacyjnej. Eksponuje się w nich rury i nieotynkowane ściany. Z tego powodu jedynymi elementami ozdobnymi często są meble, drzwi wewnętrzne i oświetlenie.