ubrania z jedwabiu

Sukienki i spódnice z jedwabiu na lato – czy to dobry pomysł?

Nie da się ukryć, że za oknem na dobre rozgościła się w pełni letnia aura – coraz częściej mamy do czynienia z temperaturami przekraczającymi 30 stopni, a słońce cieszy nas swoimi promieniami przez wiele godzin. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami takiej pogody, czy wprost przeciwnie: już z utęsknieniem czekamy na jesień, wielu z nas co roku zastanawia się, jakie ubrania nosić w trakcie upałów. Wśród propozycji bardzo często pada jedwab. Bez wątpienia jedwabne sukienki i spódnice są niezwykle kobiecym elementem garderoby, czy jednak rzeczywiście ten materiał uchroni nas przed ciepłem?

Naturalny jedwab – synonim elegancji

Wiele kobiet decyduje się na to, żeby posiadać chociaż jedną sukienkę lub spódnicę wykonaną z naturalnego jedwabiu. Nie bez powodu ten materiał wciąż kojarzy nam się z luksusem i szlachetnością – jego główną cechą charakterystyczną jest połysk, którego nie da się pomylić z żadną inną tkaniną. Jedwab otula skórę, a jego delikatność, miękkość i lekkość sprawiają, że noszenie wykonanych z niego ubrań to prawdziwa przyjemność.

Sukienki i spódnice z jedwabiu, tak samo jak chociażby bluzki, to świetne uzupełnienie naszej szafy. Choć może się wydawać inaczej, jedwab jest materiałem bardzo mocnym i wytrzymałym, a do tego odpornym na rozciąganie. Jednocześnie pozostaje przewiewny, a oprócz tego daje przyjemne uczucie chłodu. Dodatkowo jedwab to tkanina przyjazna alergikom, dzieciom i osobom z wrażliwą skórą.

Jedwabne sukienki i spódnice na upały – tak czy nie?

Wspomniane już właściwości jedwabiu mogą dać nam do zrozumienia, że sukienki i spódnice wykonane z tej tkaniny są prawdziwym strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o wysokie temperatury. Tymczasem okazuje się, że… nie do końca tak jest. Oczywiście jedwabną sukienkę możemy z powodzeniem założyć na letnie wieczorne wyjście, co pozwoli nam poczuć się elegancko, a przy tym komfortowo. Niestety musimy zdać sobie sprawę, że taki wybór posiada też pewne wady.

Przede wszystkim jedwab jest bardzo wrażliwy na słońce. Na skutek promieniowania UV jego kolor może zacząć blaknąć, a nawet – jak w przypadku jasnych elementów garderoby – pożółknąć. Ponadto wyróżnia go spora higroskopijność, co oznacza, że sprawnie pochłania wodę. Wydaje się to zatem zaletą w świetle upałów, jednak niestety jedwab ma tendencje do klejenia się do ciała, co nie wygląda zbyt estetycznie. Dlatego zaleca się wybierać luźniejsze, nieprzylegające ściśle do sylwetki fasony.

Alternatywy dla jedwabnych spódnic i sukienek

Czy w takim razie jedwabne sukienki i spódnice powinny pójść w odstawkę, jeżeli chcemy je założyć przy wysokiej temperaturze? Niekoniecznie. Jeżeli sukienka bądź spódnica posiada podszewkę z innego materiału, np. wiskozy, eliminujemy ryzyko niekomfortowego przyklejania się materiału do ciała. W przypadku, gdy chcemy założyć jedwab w dzień, lepiej jest zrezygnować na rzecz alternatyw, by nie narażać tkaniny na wyblaknięcie.

Obecnie znajdziemy wiele syntetycznych odpowiedników jedwabiu, np. cupro lub lyocell. Również zapewniają odpowiednią przewiewność i lekkość, a jednocześnie będą bardziej odporne na działanie słońca.