Wskazania do badania i przebieg tomografii komputerowej głowy

Tomografia komputerowa głowy to szybkie, bezbolesne i dokładne badanie wykonane techniką diagnostyki obrazowej. Badanie TK wykonuje się z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu dla każdego pacjenta dawka promieniowania dobierana jest indywidualnie, a jej wielkość jest monitorowana.

Zależnie od potrzeb można wykonać badanie standardowe lub badanie z kontrastem. Badanie TK pozwala bezinwazyjnie dotrzeć w głąb organizmu i dodatkowo wynik ten zapisać jako obraz płaski (2D) lub obraz trójwymiarowy (3D).

Jakie są najczęstsze wskazania do badania TK głowy?

Szybkość i dokładność to dwie cechy, które sprawiają, że badanie TK jest niezastąpione w przypadku urazów komunikacyjnych i innych nagłych urazów głowy takich jak stłuczenia mózgu, złamania kości czaszki i krwiaki. Szybki wynik badania umożliwia szybką interwencję chirurgiczną i inne działania medyczne.

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej takiej jak: glejak, chłoniak, rak ucha środkowego, oponiak lub przerzuty do twarzoczaszki i inne, TK jest pomocny w określeniu  umiejscowienia i stanu nowotworu.

Stany zapalne bakteryjne i wirusowe, o niejasnym podłożu zapalenie opon mózgowych, ropnie, toksoplazmoza i inne schorzenia również diagnozujemy metodą TK.

Wskazaniem do tomografii głowy są też choroby układu naczyniowego mózgu takie jak udar krwotoczny, zawał mózgu, krwiaki, niedokrwienie mózgu. Badanie TK wskazane jest także przy podejrzeniu wad rozwojowych np. wodogłowia, Choroby Alzhaimera, otępienia mózgowego i wielu innych chorób.

Co może wykryć tomografia komputerowa?

W przypadkach nagłych dzięki TK można bezzwłocznie zlokalizować krwiaki i uszkodzenia narządów wewnętrznych a są to informacje bezcenne, gdy czas decyduje o uratowaniu życia. W codziennej praktyce medycznej badania TK głowy umożliwiają wykrywanie zmian nowotworowych ich zaawansowania i lokalizacji Pozwala to zaplanować operacje, leczenie i rehabilitację.

Tomografia komputerowa pozwala na wykrycie tętniaków, uwidocznia niedrożności i zwężenia naczyń. Szybkość działania tomografu wiąże się z ilością rzędów detektorów zastosowanych w urządzeniu. Do badań TK obecnie wykorzystywane są aparaty 8-,16-,32-,128-, a nawet 320- rzędowe. Standardem jest aparat 64-rzędowy. Ilość rzędów decyduje o szybkości i dokładności aparatury, a więc o ilości dawki promieniowania na jaką narażony jest pacjent w trakcie badania.

Gdzie można wykonać badania tomografii komputerowej głowy?

Jeszcze niedawno tomograf komputerowy kojarzył się z amerykańskim szpitalem lub zachodnioeuropejską kliniką. Od kilku lat badania tomografii komputerowej stały się dostępne dla wszystkich. Kilka znanych i cenionych w Europie firm medycznych, jak przykładowo Affidea, zainwestowało swój kapitał i powstały sieci doskonale wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt centów medycznych w nawet niewielkich miastach Polski: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/tomografia-komputerowa/

Połączenie innowacyjnych technologii z wykształconym w Polsce personelem medycznym dało rezultat w postaci dostępności do nowoczesnej diagnostyki i leczenia.


Materiał zewnętrzny