Aranżacja salonu. Główne zasady

Jeśli chodzi o aranżacje, to zacząć należy ją od planowania. Jest tak wiele rzeczy do rozważenia – estetyka osobista, styl życia, budżet i wiele innych – ale najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest określenie układu mebli i sprawdzenie możliwości salonu.

Zmierz swój salon

Określenie układu mebli to innymi słowy, zaplanowanie rozmieszczenia sof, krzeseł, stołów, szafek do przechowywania i wszystkiego innego, co ma związek z planem pomieszczenia. Aby to uczynić poprawnie, najpierw narysuj ramkę, zwracając uwagę na pomiary ze wszystkich stron. Niezależnie od tego, czy utworzysz go w programie komputerowym, czy ręcznie narysujesz na papierze milimetrowym, plan jest pomocny przy planowaniu przestrzeni. Następnie zmierz meble, które zdecydowałeś się dołączyć, i utwórz osobny rysunek. Kolejnym krokiem jest określenie miejsca centralnego.

Zobacz także: https://www.rmf.fm/magazyn/news,25577,o-czym-pamietac-przy-aranzacji-sypialni.html

Miejsce centralne salonu

Decyzja o punkcie centralnym naprawdę pomoże w planowaniu przestrzeni – telewizor, kominek, żyrandol, dzieła sztuki – wszystko może stanowić miejsce centralne. Jeśli punktem centralnym ma być telewizor, zwróć uwagę na odległość. Wtedy główną sofę, kanapę lub segment należy ustawić, naprzeciwko tej ściany gdzie jest telewizor. W salonach z kominkiem to oczywiście palenisko będzie głównym punktem pomieszczenia. Półokrągła konfiguracja mebli wokół paleniska sprzyja łatwej interakcji z rodziną i przyjaciółmi. W przypadku salonów bez kominka ani telewizora punkt centralny może wyznaczać stół lub stolik kawowy.

Okna w salonie

Poważnym błędem, jaki popełnia większość osób aranżujących salon po raz pierwszy, jest zlekceważenie wystroju okien. W niewielkich salonach i mieszkaniach doskonałym rozwiązaniem są mini rolety (https://rolety.eu/pl/10-roleta-mini). Zapewniają one większą kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, ponieważ możesz zasłonić całe okno lub tylko część okna zgodnie z własnymi potrzebami. Na przykład listwy w niektórych roletach okiennych są tak ściśle ze sobą połączone, że w ogóle nie wpuszczają światła. Rolety okienne występują w nieskończonej gamie stylów, kolorów i wzorów, dzięki czemu możesz stworzyć idealny układ w salonie. Różnorodność materiałów, z których pochodzą żaluzje, pozwala wybrać roletę, która jest dla ciebie najbardziej odpowiednia zarówno pod względem ceny, jak i stylu (zobacz także: https://rolety.eu/pl/blog/najmodniejsze-kolory-rolet-na-lato-2018-n16). Na przykład, jeśli twój salon zawiera drewniane meble, możesz uzupełnić pokój, instalując drewniane mini rolety. Dodatkowo rolety zapewniają poziom prywatności, którego nie można uzyskać choćby przy zasłonach. Korzystając z nich, możesz odsłonić salon, aby wpuścić naturalne światło, ale nadal możesz cieszyć prywatnością.

Wreszcie, jedną z najlepszych rzeczy w roletach jest to, że zazwyczaj są one bardzo łatwe w utrzymaniu. Większość mini rolet wymaga od czasu do czasu szybkiego przetarcia wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz. Porównaj to z zasłonami, które należy prać przynajmniej raz na miesiąc. Ponadto są one również trwałe, co oznacza, że nie będziesz musiał ich wymieniać, dopóki nie zdecydujesz, że jesteś gotowy na zmianę.

Wiele zależy oczywiście od tego w jakim stylu planujesz zaaranżować swój salon. Współcześnie do wyboru mamy styl skandynawski, nowoczesny czy minimalistyczny lub klasyczny. Wybór odpowiedniego stylu zależy już jednak wyłącznie od naszych upodobań.

Partnerem artykułu są rolety.eu